Nekoliko stotina kamiona stoji u Ukrajini na granici s Krimom, zbog "prehrambene blokade" koju su započeli proukrajinski aktivisti krimskih Tatara i ekstremistička ukrajinska organizacija Desni sektor.
"Oni koji prelaze državnu granicu kažu da vozači kamiona počinju da se bune, jer se hrana u vozilima kvari", saopštio je zvaničnik Pogranične ruske bezbednosne službe (FSB).
Situacija na ruskom kontrolnom punktu je stabilna, automobili i pojedinci prolaze po uobičajenom režimu, dok kamione ne prelaze iz Ukrajine na Krim, dodao je on.
U međuvremenu, predsednik Komiteta za međunarodne poslove ruske Državne Dume, Aleksej Puškov, napisao je na Twitteru da će "prehrambena blokada" izazvati kontraefekat.
Proukrajinski aktivisti krimskih Tatara i ekstremistička organizacija Desni sektor započeli su juče "trajnu akciju blokade Krima", stavljajući na prelaze između tog poluostrva i ukrajinskog kopna betonske blokove i automobilske gume.
Učesnici akcije nameravaju da spreče teretni saobraćaj na Krim, blokadom poluostrva samopripojenog (vraćenog) Rusiji marta 2014. sa strane Hersonske oblasti na punktovima Čongar, Čaplinka i Kalančak.
Na mesto održavanja akcije stigao je opunomoćenik za pitanje krimskotatarskog naroda i poslanik Vrhovne rade (skupštine Ukrajine) Mustafa Džemiljev, a jedan od aktivista i lidera Krimskotatarskog medžlisa Refat Čubarov rekao je AFP-u da je cilj "okončanje okupacije Krima i obnavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine".
"Prehrambenu blokadu" najavili su Džemiljev, Čubarov i vlasnik TV kanala ATR, Lenur Islamov, 8. septembra na konferenciji za novinare u Kijevu.
Tass je preneo izjavu čelnika Krima Sergeja Aksjonova da se na poluostrvu neće osetiti posledice blokade, jer na rafovima krimskih prodavnica ima oko pet odsto ukrajinskih proizvoda.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko rekao je da će pitanje "prava krimskih Tatara" pokrenuti na Generalnoj skupštini UN kasnije ovog meseca.