Komesar EU za susedsku politiku i proširenje Johanes Han napominje da bi sledeći talas izbeglica u Evropu mogao da stigne iz Libana.
On je u izjavi za nemački list “Velt” rekao da je situacija u Libanu dramatična i da ga to uznemirava.
Evropski komesar je dodao da bi zbog toga sledeći talas izbeglica mogao da stigne iz te zemlje.
Od početka rata u Siriji pre četiri godine, u Libanu se nastanilo više od 1,1 miliona Sirijaca, koji žive u lošim uslovima. Toliki broj sirijskih izbeglica učinio je Liban jednom od zemalja sa najvećim brojem izbeglica po stanovniku u svetu.
"Ta zemlja (Liban) je uvek bila jedna od najugroženijih u tom regionu", rekao je Han, izrazivši zabrinutost zbog raširene "političke nestabilnosti" u Libanu.
Pored toga, rekao je Han, Liban ima visoku stopu nezaposlenosti i ogroman javni dug, što je, kaže, opasna kombinacija.
UNHCR juče je saopštio da u Evropu dnevno uđe 8.000 izbeglica.
Lideri EU su se dogovorili da će povećati pomoć susedima Sirije, uključujući pomoć od jedne milijarde dolara preko agencija Ujedinjenih nacija, u pokušaju da ublaže priliv izbeglica u Evropu.
Han je juče boravio u Srbiji gde je sa premijerom Aleksandrom Vučićem obilazo izbeglice, i imao nekoliko sastanaka.
Libanski premijer Tamam Salam izjavio je danas u UN da sirijska kriza košta njegovu malu zemlju jednu trećinu bruto domaćeg proizvoda i guši dalji razvoj.
Salam je na samitu UN, posle usvajanja novih globalnih razvojnih ciljeva, naveo da sirijski građanski rat i izbeglice predstavljaju jedan od najvećih razvojnih izazova, sa kojima se suočava Liban, jer je ta mediteranska zemlja postala dom za više od 1,2 miliona sirijskih izbeglica, što iznosi trećinu domaćeg stanovništva.
"Liban nosi teret masovnog raseljavanja Sirijaca", rekao je Salam, govoreći o uticaju sirijske krize na zdravstvo, obrazovanje, sanitarne i bezbednosne resurse, prenosi AP.
Više od četiri miliona Sirijaca izbeglo je u Jordan, Liban, Tursku, Irak i Egipat, od kada je 2011. godine izbio sukob u njohovoj zemlji.