Građani Švajcrske i dalje su najbogatiji na planeti kada je reč o finansijskoj imovini po stanovniku, ali su, paradoksalno, ujedno i najzaduženiji.
Prosečan dug Švajcaraca iznosi 80.000 evra po stanovniku (87.343 švajcarska franka), pokazalo je istraživanje osiguravajuće kompanije "Alijanc".
Finansijska aktiva po stanovniku, u Švajcarskoj je 2014. godine vredela 157.450 evra, prema 146.540 u 2013. godini, a vodeće mesto u svetu po tom parametru ova zemlja zauzima počev od 2000. godine, preneo je švajcarski list "24 sata".
Švajcarska se na prvoj poziciji u svetu nalazi i prema visini zaduženosti stanovništva, iako je ona poslednjih godina tek blago porasla.
Stopa zaduženosti građana u odnosu na bruto domaći proizvod ostala je visoka, 122 odsto u 2014. godini. Poređenja radi, nivo duga stanovništva u Nemačkoj iznosi 55 odsto BDP-a, u Austriji 51 odsto.
Na globalnom planu, finansijska aktiva u prošloj godini skočila je 8,1 odsto, na rekordni nivo od 100.600 milijardi evra, pokazala je ova studija (Global Wealth Report) koja analizuje bogatstvo i zaduženost domaćinstava u više od 50 država sveta.
U Aziji (ne računajući Japan) ukupna finansijska imovina prošle godine povećana je 18,2 odsto, a udeo tog regiona počev od 2000. godine u globalnom bogatstvu povećan je više od tri puta.
Za glavnog ekonomistu kompanije Alijanc, Mihaela Hajzea, usporavanje kineske privrede nije zabrinjavajuće.
"Ta zemlja je danas mnogo razvijenija nego pre pet ili 10 godina i nastavlja da šalje snažne impulse rasta prema našim ekonomijama i finansijskim tržištima", istakao je Hajze.
Ostali regioni u razvoju, Latinska Amerika i Istočna Evropa, u prošloj godini zabeležili su mnogo skromniji rast finansijske aktive, 4,2 odsto i 8,6 odsto, respektivno.
U evrozoni situacija se pokazala zanimljivom, navodi list. Prvi put u tom regionu, u prošloj godini, zabeležen je brži rast finansijske imovine, od 6,2 odsto, nego u Severnoj Americi gde je stopa bila 5,3 odsto.
Studija dalje otkriva da su u pogledu raspodele bogatstva, najveće nejednakosti u SAD-u.
Koeficijent "Gini" koji meri ovu pojavu u Švajcarskoj je iznosio 61,2 poena, i niži je od proseka za visoko razvijene zemlje, 64,6 poena. U Nemačkoj ovaj indeks ima vrednost 73,3, a u Austriji 73,6 poena.
Veća vrednost indeksa ukazuje i na veće nejadnakosti.
Za poslednjih 10 godina u Švajcarskoj su porasle neravnomernosti u raspodeli finansijske imovine, pa je ovaj indeks napredovao za tri poena, dodaju autori studije.