• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Mars ne sme biti zagađen zemaljskim životom"

Autor mondo.rs

Pošto je otkrila vodu na Marsu, NASA se našla pred nemogučnošću da svoj robot "Kjuriositi" usmeri na dalja istraživanja iz straha da bi mala pokretna laboratorija kontaminirala Crvenu planetu zemaljskim mikroorganizmima.


"Kjurioziti nije napravljen da zalazi na mesta u kojima je moguć mikroskopski život", objasnio je naučnik NASA, Majkl Mejer.

"Za tako nešto bi nam bio potreban viši nivo sterilizacije", naveo je on.

Naime, instrumenti svemirske laboratorije mogu da dođu u kontakt sa vlažnim sredinama u kojima se možda nalazi neki oblik života.

Frustracija je tim pre veća što je NASA na površini Marsa pronašla vodu u tečnom stanju, što je otkriće koje iz korena menja dosadašnje shvatanje crvene planete.

Otkriće vode u vidu slanih potoka na površini planete povećava nadu naučnika da na Marsu pronađu život.

Misija sonde "Kjuriositi", koja se spustila na Mars u avgustu 2012. godine, jeste da prikupi uzorke tla i stena.

Robot, međutim, ne sme ni u kom slučaju da se približava vlažnim brazdama uočenim na pojedinim padinama planete.

Jedino je robot "Viking", koji je NASA još pre 40 godina poslala na Mars, ispunjavao sve uslove visokog nivoa steriliteta.

"'Viking' je bio u potpunosti sterilisan, ali misije koje smo kasnije slali nisu prošle isti tretman", istakla je Ketrin Konli, šef biroa za Planetarnu zaštitu NASA čije je zaduženje da spreči kontaminaciju između Zemlje i drugih planeta.

"Bilo bi sjajno imati te uslove i biti u prilici da pošaljemo sondu pravo do vlažnih tragova kako bi s njih uzela uzorke", rekla je Konli.

"Ne želimo da nas pamte kao vrstu koja je otišla na neku planetu i istrebila sav život na njoj", naveo je naučnik Horhe Vago, član projekta EkspoMars Evropske svemirske agencije (ESA).

Zemaljske bakterije bi "mogle da u određenim uslovima nađu prostor za razmnožavanje. To ne sme da se desi", napomenuo je on.

NASA, ESA i druge agencije pridržavaju se pravila međunarodnog sporazuma čiji je cilj da se "izbegne svaka štetna kontaminacija" tokom svemirskih istraživanja.

"Želimo, takođe, da eliminišemo bakterije sa robota kako nam se ne bi desilo da otkrijemo život na Marsu, a da potom ustanovimo da su to samo naši tragovi", rekla je Konli.

Postavlja se pitanje zašto NASA nije poslala na Mars savršeno sterilisan robot?

"Prisustvo vode na Marsu tada nije bila potvrđeno", pravda se Džim Vacin, direktor programa marsovskog istraživanja NASA.

"'Kjuriositi' je koncipiran kako bi nastavio istraživanja koja su pokazala, kroz geologiju, da je na površini Marsa bilo značajnih vodenih elemenata u nekoj dalekoj prošlosti, ali ne i u ovom trenutku", dodao je Vacin.

Drugi razlog je čisto finansijski: "To je pitanje budžeta i prioriteta", kazala je Konli.

"Ljudi pre svega žele interesantna naučna otkrića do kojih se dolazi bez većih troškova", istakla je ona.

Treba imati na umu i da bi tehnike sterilizacije koje su korišćene na "Vikingu" danas oštetile savremenu elektronsku opremu.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE