Nemačka kancelarka Angela Merkel i ove nedelje osvanula je u nacističkoj uniformi na naslovnim stranama poljskih nedeljnika, zbog sve glasnije kritike iz EU poljskih vladajućih konzervativaca.
Magazin "Vprost" je njenu glavu "montirao" na telo Adolfa Hitlera, a nedeljnik "V sjeći" je fotomontažom i napisom "Od carice Katarine Velike do Merkel" optužio EU, a pre svega Nemačku i Rusiju, da ponovo kao u vremena te ruske carice žele da rasparčaju Poljsku i izbrišu je sa mape Evrope.
Uticajni "Vprost" na naslovnoj strani današnjeg broja objavio je fotografiju sastanka nacističkog firera Adolfa Hitlera sa italijanskim dučeom Benitom Musolinijem, a njihove glave zamenio portretima evropskih političara.
Angeli Merkel pripalo je Hitlerovo telo, a na fotomontaži su nad mapom još i predsednik Evropskog parlamenta nemački socijalista Martin Šulc, šef Evropske komisije Žan Klod Junker, nemački evrokomesar Ginterg Etinger i bivši premijer Gi Verhofstat, evropski političari koji su javno izrazili zabrinutost za sudbinu pravne države u Poljskoj nakon reformi Ustavnog suda i potčinjavanja javnog TV i radio servisa i nacionalne novinske agencije PAP direktno vladi, odnosno ministru državnog trezora.
"Ponovo hoće da nadziru Poljsku", piše na toj naslovnoj strani "Vprosta" povodom rasprave u Evropskoj komisiji 13. januara i Evropskom parlamentu 19. januara o tome da li su već prvim reformskim potezima poljski evroskeptični konzervativci počeli da gaze temeljne vrednosti EU, kao što su pravna država i sloboda medija.
Naslovne strane reakcija su i na izjavu šefa Evropskog parlamenta Martina Šulca koji je viđenje demokratije koje od dolaska na vlast u novembru pokazuje konzervativna vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) nazvao "dirigovanom demokratijom a la Putin" i pozvao da se Evropa suprotstavi takvoj, kako je kazao za "Frankfurter algemajne cajtung", opasnoj "putinizaciji evropske politike".
Sve kritike je nakon ministara u vladi premijerke Beate Šidlo odbacio sinoć i lider Prava i pravde, bivši poljski premijer Jaroslav Kačinjski. On sa pozicije lidera stranke, iako je obični poslanik u poljskom parlamentu, odlučuje o potezima i vlade premijerke Šidlo i predsednika Poljske Andžeja Dude.
"Nikakvi pritisci, nikakvo podvikivanje, nikakve reči koje nisu smele da budu izgovorene, posebno ne iz nemačkih usta, neće nas skrenuti sa tog puta", kazao je Kačinjski na redovnom mesečnom obeležavanju avionske nesreće u Smolensku u kojoj je poginuo 2010. godine njegov brat blizanac, predsednik Poljske Leh Kačinjski i još 95 članova visoke državne i vojne delegacije i posade aviona.
"Ići ćemo napred, rešavaćemo dalja pitanja, dalje probleme, usrećićemo Poljake", rekao je pristalicama ispred Predsedničke palate u Varšavi Kačinjski, javlja poljska javna TVP.info.
Dok deo opozicije u Poljskoj podržava ocenu Šulca o "putinizaciji" Poljske, drugi lideri opozicije označili su to kao preterivanje i upozorili da je u Poljskoj na delu samo manje opasna "orbanizacija", pošto Kačinjski od 2011. godine ne krije i javno govori da mu je cilj da Varšava politički bude kao Budimpešta premijera Viktora Orbana.
Ma koliko se neko zgražavao nad ovakvim prikazivanjem nemačkog lidera, to na Zapadu, a u njega odavno spada i Poljska, spada u slobodu izražavanja i slobodu štampe. To dokazuje i slično tretiranje Merkel u štampi u Grčkoj (podovom pregovora o pozajmici zauzvrat rigorozne štednje), pa i samoj Nemačkoj.