• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Harvard:Kako je Varufakis "zakopao" Grke protiv EU

Autor mondo.rs

Pregovori Vlade Grčke sa Evropskom unijom i drugim povjeriocima su proglašeni za najgore prošlogodišnje pregovore u svijetu po ocjeni Pravnog fakulteta američkog univerziteta Harvard.

Atinski dnevni list "Katimerini" je danas objavio razgovor sa šefom Programa studija za pregovore, profesorom Robertom Mnukinom, jednim od vrhunskih stručnjaka za međunarodne pregovore, savjetnikom za rješavanje spora Flamanaca i Valonaca u Belgiji, za spor Palestinaca i Izraelaca, a Mnukin pomaže i u pregovorima multinacionalnih kompanija.

Varufakis pogriješio gdje god je mogao

Uz loše odnose sa drugom stranom, Varufakis je lanjske pregovore sve vrijeme javno komentarisao, u blogu na internetu, "hvaleći se kako je pametan i da je stručnjak za teoriju igara čime će povjerioce navesti da popuste, ali to se nije desilo, već je postigao samo to da su oni zamrzili i njega, i premijera Aleksisa Ciprasa", rekao je profesor Mnukin.

Mnukin smatra da Janis Varufakis koji je do pred kraj pregovora sa EU bio ministar finansija Grčke, "nije shvatio značaj dobrih profesionalnih odnosa s partnerima u pregovorima", već se u kontaktu s njima upustio u "bujnu retoriku".

Međutim, ukazao je profesor, lični odnosi imaju veoma veliki značaj jer se "pregovori ne zasnivaju na zakovanim principima".

Vlada Grčke je taktiku u pregovorima sa EU zasnivala na teoriji igre "Ko će prvi ustuknuti" (Chicken game), te je zato razvlačila pregovore, na kraju zastrašujući EU referendumom o prihvatanju dogovorenog, pravno-finansijski fomulisanog teksta o mjerama štednje, na kojem je na referendumu početkom jula i dobila željeno "Ne!".

"To je bila tragična ideja jer od građana i ne treba tražiti da odlučuju o tako tehničkim pitanjima", smatra američki profesor.

Dodao je da je za poziciju Grčke još gore bilo to što je njena vlada odustala od sprovođenja odluke referenduma o odbacivanju dogovora sa EU, u strahu od posljedica ispadanja zemlje iz zone evra.

Pokazalo se da referendum nije uplašio povjerioce jer "privreda Grčke nije toliko važna za svijet". Tako je Atina izgubila svako sredstvo pregovaračkog pritiska, objasnio je Mnukin.

Američki profesor smatra da se bivši ministar Varufakis koji je planirao takvu igru, nije pritom ni osvrtao da li ima podršku premijera Ciprasa, te je Varufakisova ostavka odmah poslije referenduma potvrda da se Cipras ustezao od izlaska Grčke iz zone evra iako je to bio očekivan ishod izjašnjavanja glasača, prenosi list.

Profesor Mnukin smatra da je Ciprasov stav logičan jer bi napuštanje evra bilo izuzetno opasno, ali prije svega po samu Grčku čija je vlada tako, poslije tako vođenih sedmomjesečnih pregovora, došla do lošijeg sporazuma sa EU i ostalim povjeriocima, od predloga onog od kojeg je počela.

Američki profesor je na kraju rekao za "Katimerini" da zato govori svojim studentima da u pregovorima "nikada ne prijete nečim što ne mogu i da ostvare".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE