Na Donatorskoj konferenciji za Siriju na kojoj su danas učestvovali predstavnici više od 70 zemalja i organizacija, prikupljeno je više od 10 milijardi dolara, objavio je britanski premijer Dejvid Kameron.
Obezbeđeno je šest milijardi dolara za 2016. godinu i još pet milijardi dolara do 2020. godine, naveo je on, prenosi Rojters.
"Današnje dostignuće nije rešenje krize - još uvek treba da vidimo političku tranziciju", rekao je Kameron novinarima po završetku konferencije u Londonu.
"Ali sa današnjim obećanjima... naša poruka ljudima u Siriji i regionu je jasna - stajaćemo uz vas i podržati vas sve dok bude potrebno", rekao je britanski premijer.
Generalni sekreter UN Ban Ki Mun istakao je da međunarodna zajednica nikad nije prikupila toliko novca u samo jednom danu za samo jednu krizu.
"Sirijcima ne treba samo hrana danas, treba im i nada za sutra", rekao je Ban na konferenciji.
EU i njene članice obećale su da će u ovoj godini pomoći Siriji sa više od tri milijarde evra, čime je Unija postala jedan od najvećih donatora, najavio je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk.
Nemačka je navela da će u periodu 2016-2018 izdvojiti 2,3 milijarde evra, samo ove godine 1,1 milijardu, dok će Italija izdvojiti 400 miliona dolara u naredne tri godine.
Ministar spoljnih poslova Francuske Loran Fabijus najavio je da će Pariz opredeliti milijardu evra u periodu 2016. do 2018. godine.
Britanski premijer Dejvid Kameron rekao je da će Britanija obezbediti 1,75 milijardi dolara čime će ukupan doprinos Londona iznositi 3,3 milijarade dolara.
Švedska će izdvojiti 200 miliona dolara u narednih pet godina, Danska 100 miliona dolara, Holandija 125 miliona dolara.
Ujedinjeni Arapski Emirati izdvajaju 137 miliona dolara, a Saudijska Arabija 100 miliona dolara.
Svetska banka planira donacije u visini od 20 milijardi dolara u narednih pet godina, a za ovu godinu Japan planira pomoć od 350 miliona dolara.
SAD će izdvojiti dodatnih 890 miliona dolara za pomoć sirijskim izbeglicama i za migraciju stanovništva unutar i oko Sirije, saopštio je američki državni sekretar Džon Keri.
Prema njegovim rečima, od 890 miliona dolara dodatne pomoći, 600 miliona biće direktna humanitarna pomoć u hrani, vodi, skloništima i medicinskoj pomoći milionima ljudi u Siriji i regionu, preneo je AFP.
"Preostalih 290 miliona dolara otići će direktno za podršku obrazovanju 300.000 mladih Sirijaca u Jordanu i Libanu", naveo je americki državni sekretar, ističući da su do sada SAD izdvojile više od 4,5 milijardi dolara za pomoć sirijskim izbeglicama i za selidbu lica unutar i oko Sirije.
"Očekujemo od Brisela i evropskih zemalja da se jasnije opredele prema izbeglicama, a Srbija će sve sprovesti. Mi nismo bogata zemlja, a ni članica EU, ali smo odlučili da ove godine dodelimo preko UNICEF-a za Siriju 500.000 evra", rekao je Vučić.
Domaćini konferencije bili su britanski premijer Dejvid Kameron, nemačka kancelarka Angela Merkel, norveška premijerka Erna Sulberg, kuvajtski emir šeik Sabah Al Ahmed Al Sabah i generalni sekretar UN Ban Ki Mun.
Donatorska konferencija, na kojoj su učestvovali predstavnici više od 70 država i nevladinih organizacija, imala je za cilj prikupljanje finansijskih sredstava za dugoročnu ekonomsku pomoć onima koji su raseljeni zbog sukoba u Siriji i podršku zemljama koje su primile migrante.
Prema procenama UN, oko šest miliona Sirijaca je interno raseljeno u toj zemlji, a oko četiri miliona su otišle kao izbeglice.