• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NEČUVENO:Nacista,"otac komandosa", ubijao za Mosad

Autori mondo.rs Autori Agencije

Pukovnik nacističke SS i pripadnik jedinice koja je bila pod direktnom komandom Adolfa Hitlera, Oto Skorceni iz Beča je, nakon Drugog svetskog rata, ubijao naciste za izraelski Mosad.

Prema pisanju izraleskog lusta "Harec", koje prenose austrijski mediji, Skorceni je tokom 60-tih godina radio za izraelsku tajnu obaveštajnu službu i ubijao naciste.

Nacista iz Beča je,inače tenkista, "otac" komandosa kao vojnih jedinica. Ratnu slavu je stekao za vreme operacije oslobađanja Musolinija, kada se jedinca padobranaca u kojoj je Skoreceni bio "posmatrač", jedrilicama spustila kod hotela u kome je bio zatočen duče i izvukla ga bz ispaljenog metka. Skorceni je Musolinija, po Hitlerovom naređenju odveo u Minhen, i prigrabio svu slavu te fantstičke operacije.

Od Pančeva do Desanta na Drvar

Prvo vatreno krštenje je imao u napadu na Jugoslaviju 6. aprila 1941. Njegova jedinica je došla iz pravca Rumunije i posle manjih borbi ali uz dosta oštećenu tehniku stigla do Beograda kada je Jugoslavija kapitulirala. Jedno vreme je proveo kao okupacioni vojnik u Pančevu, piše u Vikipediji.. Skorceniju je 1944. godine poverena priprema operacije Konjićev skok (Rösselsprung) - koji mui znamo pod imenom "Desant na Drvar", a čiji je cilj bilo zarobljavanje vođe jugoslovenskih partizana, Josipa Broza Tita.

Takođe, Skorceni je poznat i što je kao taoca uzeo sina mađarskog diktatora Mikloša Hortija (kao garant privrženosti Mađarske silama Osovine), ali i po organizaciji španskog ogranka nacističke organizacije Odesa, mreže za spasavanje nacističkih glavešina posle poraza u Drugom svetskom ratu..

Nakon rata je Skorzeni oslobođen u suđenju za ratne zločine u Dahauu, i trebalo je da čeka dalja suđenja, ali je pobegao u Francusku, zatim Španiju, pa Argentinu, da bi se vratio u Španiju, gde je uživao zaštitu diktatora Franka.

Pre nego što je 1975.godine umro, Skorzeni je navodno učestvovao u ubistvu naučnika Hajnca Kruga, koji je radio na proizvodnji raketa tokom nacističkog doba.

Krug je nestao 11. septembra 1962. godine, nakon radnog dana kada je ušao u nepoznati auto.Ispostavilo se da je Mosad stajao iza ove likvidacije, jer je Krug posle rata bio angažovan od strane Egipta da radi na njihovom programa proizvodnje raketa.

Mosad je za ovu likvidaciju, kako tvrdi list, angažovao nacistu Skorcenija, jer je on ranije bio prijatelj Kruga.Krug se plašio i znao je da ga "jure" agenti Mosada, ali je verovao Skorceniju i ušao u njegov auto.

Razlog što je Skorceni sarađivao sa Mosadom bila je njegova želja da bude izbrisan sa liste Simona Vizentala traženih nacista.

Skorceni je Kruga prevezao u jednu šumu, gde ga je ubio i potom njegov leš uklonio posuvši kiselinu na njega.

Skorceni je očigledno bio jedini nacista kojeg je Mosad regrutovao, tvrdi šef Simon Vizental centra, Efraim Zurof.

On je istakao da je angažovanje Skorcenija "bilo legitimno".

Do smrti je Skorceni živeo u Španiji, gde je objavio i svoje memoare, ali gde je i dalje negovao svoje kontakte sa pripadnicima desničarske scene, i nikada nije morao da odgovara za zločine, navode austrijski mediji.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE