• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Japanci masovno umiru od posla

Autor mondo.rs

Japan se suočava s rastućim brojem odštetnih zahteva zbog smrti kao posledice prekomernog rada, fenomena pod nazivom "karoši", koji sve više pogađa omladinu i žene u Japanu.

Broj odštetnih zahteva povećan je u poslednjih godinu dana na 1.456, a najveći broj slučajeva je u oblastima zdravstva, socijalnih usluga, građevine i špedicije, u kojima hronično nedostaju radnici.

Ubijaju se zbog posla sve više

U Japanu je broj samoubistava povezanih s poslom i radnim mestom povećan za 45 odsto u poslednje četiri godine među ljudima starim do 29 godina, kao i za 39 odsto među ženama.

Hiroši Kavahito, generalni sekretar Nacionalnog savjeta za zaštitu žrtava karošija, rekao je da je pravi broj sigurno 10 puta veći, jer japanska vlada ne voli da priznaje ovakve slučajeve.

"Osnovni problem je smanjenje broja radnih sati, ali vlada ne čini dovoljno u tom smislu", rekao je on.

Najčešće žrtve su ranije bile muškarci, oko 90 odsto, ali u poslednje vreme je sve više žena.

Japan nema pravna ograničenja za broj radnih sati, ali ministarstvo rada priznaje dva tipa "karošija" - smrt od kardiovaskularnih bolesti zbog prekomernog rada i samoubistvo zbog mentalnog stresa nastalog usled problema na radnom mestu.

Smrt od kardiovaskularne bolesti smatra se "karošijem" ako je radnik radio 100 prekovremenih sati prethodni mesec dana, ili 80 sati prekovremeno tokom dva meseca ili duže.

Samoubistvo se "kvalifikuje" za odštetu ako je radnik radio 160 sati ili više tokom jednog meseca, ili više od 100 prekovremenih sati u toku tri uzastopna meseca.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE