• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kod Erdogana više nije sigurica:Ameri sele A-bombe

Autor mondo.rs

Sjedinjene Američke Države počele su da prebacuju nuklearno oružje iz Turske u Rumuniju, usred pogoršanja odnosa između Vašingtona i Ankare, potvrdila su dva nezavisna izvora za briselski portal EurActiv.com.


Prema jednom od tih izvora, premeštanje je veoma problematično u tehničkom i političkom smislu.
"Nije lako prebaciti dvadesetak nuklearnih bombi", rekao je taj izvor koji je želeo da ostane anoniman.

Prema navodima u poslednjem izveštaju Simson centra, od hladnog rata oko 50 američkih taktičkih nuklearnih bombi stacionirano je u turskoj bazi Indžirlik, na stotinak kilometara od sirijske granice.

Rumuni se prave Englezi

Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije oštro je demantovalo informaciju da je Rumunija postala baza za američko nuklearno oružje. "Kao odgovor na vaš zahtev, rumunski MSP snažno odbacuje informaciju koju ste pomenuli", kaže se u pisanom odgovoru portparola ministarstva. Ali, Rumuni su svojevremeno kategorično odbijali da se kod njih nalaze tajni zatvori CIA pa se i to ispostavilo kao istina.

Posle nedavnog pokušaja puča u Turskoj, struja u Indžirliku je isključena, a turska vlada je zabranila američkim avionima da poleću i sleću u bazu. Na kraju je i komandant baze uhapšen zbog umešanosti u puč.

Ne zna se da li bi SAD mogle da zadrže kontrolu nad tim oružjem u slučaju dugotrajnog građanskog rata u Turskoj, kaže se u izveštaju.

Drugi izvor rekao je za EurActiv.com da su posle pokušaja puča, američko-turski odnosi toliko pogoršali da Vašington više ne veruje Turskoj da bi tu mogao da drži naoružanje.

Američko naoružanje premešta se u vazdušnu bazu Deveselu u Rumuniji, dodaje taj izvor.
Baza Deveselu, nedaleko od grada Karakal, takođe je i novi dom američkog raktetnog štita što je naljutilo Rusiju, a stacioniranje taktičkog američkog nuklearnog oružja nadomak ruske granice verovatno će još više razbesneti Moskvu.

EurActiv.com je poslao upit ministarstvima spoljnih poslova Turske i Rumunije za komentar koja su obećala odgovor, kao i američkom Stejt departmentu koji je posle nekoliko sati saopštio da je pitanje prosledio ministarstvu odbrane.

NATO je poslao EurActivu diplomatski sročen komentar koji u implicira da saveznici moraju da osiguraju da američko nuklearno oružje razmešteno u Evropi ostaje "bezbedno".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE