Danas se navršava 16 godina od terorističkih napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001. godine, u kojima je poginulo gotovo 3.000 ljudi i koji su promijenili svijet, a borba s terorizmom, koja je tada počela, još uvijek traje.
Napade su izveli pripadnici terorištičke Al Kaide, a taj tragičan događaj označio je početak američke i zapadne globalne kampanje protiv terorizma, koja je rezultirala ratovima u Avganistanu i Iraku, otvaranjem zatvora u Gvantanamo beju, jačanjem bezbjednosnih mjera i agencija na uštrb građanskih sloboda, velikim povećanjem vojnog budžeta.
Putin o ulozi specijalnih službi SAD 11. septembra
Rat protiv terorizma još traje, ali su Al Kaidu, čiji je lider Osama bin Laden ubijen, zamijenili njeni ogranci i Islamska država, protiv koje se bitka vodi na Bliskom istoku, u Siriji i Iraku, dok su na meti terorista sve češće i evropske prestonice.
U Americi se obilježavanje godišnjice tradicionalno održava u Nacionalnom memorijalnom centru, koji se nalazi na mjestu nekadašnjeg Svjetskog trgovinskog centra, gdje su srušene dvije "kule bliznakinje".
Odavanje pošte žrtvama u Memorijalnom centru uključuje i čitanje imena stradalih u napadima 1993. i 2001. godine, dok uveče dva snopa plave svjetlosti uperena ka nebu podsjećaju na srušene kule Svjetskog trgovinskog centra.
Istraživanja pokazuju da je zabrinutost zbog mogućih terorističkih ratova na godišnjicu porasla u odnosu na 2011. godinu kada je obilježena 10. godišnjica napada, prenio je CNN.
Razlog je što je u tom periodu stvorena takozvana Islamska država, a u SAD i Evropi izvršen je niz ubilačkih napada, uključujući bombardovanje Bostonskog maratona 2013, godine, masovna ubistva u San Bernardu u Kaliforniji.
Evropu su u proteklih godinu dana potresli napadi u Briselu, Parizu, Nici..
Napadi prije 15 godina počeli su udarima dva oteta aviona koji su srušili "kule bliznakinje" poslije čega je usledio udar trećeg aviona na zgradu Pentagona u Vašingtonu. Na kraju je oboren avion u Pensilvaniji.
Ukupan bilans žrtava bio je 2.997 ljudi.
Akcija 19 pripadnika Al Kaide počela je tako što su oteli četiri putnička aviona koji su uzleteli sa aerodroma u Bostonu, Njujorku i Vašingtonu.
Otmičari su ušli u kabine aviona i, koristeći noževe za sječenje papira, koje su prošvercovali u avion, ubili pilote i preuzeli kontrolu nad letjelicama.
Prvi avion "Amerikan erlajnsa" je, u 8.46 sati, udario u sjevernu kulu Svjetskog trgovinskog centra u Njujorku, a nedugo potom drugi oteti avion kompanije "Junajted" udario je u južnu kulu, dok se treći oteti avion zabio u sjedište Pentagona.
Iz "kula bliznakinja" u Njujorku svega je 20 ljudi, koji su bili na spratovima iznad mjesta udara, uspjelo bezbjedno da napusti zgrade prije nego što su se urušile.
Među žrtvama 11. septembra bilo je i 372 stranaca.
Ogromne žrtve su pretrpjeli njujorški vatrogasci, cijih je 343 kolega poginulo u padu "bliznakinja", dok su pokušavali da pomognu povrijeđenima da napuste zgrade.
Kasnije su nadležne službe SAD ocijenile da je "mozak" napada bio Halid Šeik Muhamed, koji je uhvaćen u martu 2003. godine u Pakistanu, a u februaru 2008. godine optužen za ratni zločin.
Komandosi američke vojske izveli su u proljeće 2011. godine prepad na jedno imanje u Pakistanu gdje se krio Osama bin Laden, optužen da je odgovoran za terorističke napade na SAD i likvidirale ga, o čemu je Obama izvjestio naciju i cijeli svijet.
Amerika je za samo dva sata 11. septembra izgubila osjećaj neranjivosti. Ali iz tog šoka, straha i žalosti, kao uvijek u vrijeme velikih tragedija rodio se osjećaj zajedništva i rodoljublja.
Na domovima širom zemlje preko noći su istaknute američke zastave, kongresmeni i senatori su na stepenicama Kongresa prevazišli stranačke podjele i zajedno pjevali "Bože blagoslovi Ameriku,"a volonteri širom zemlje nisu žalili napora da dođu i pomognu gdje je najpotrebnija.