• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kolike su šanse da vas ubije terorista?

Autor mondo.ba

Male - sudeći barem po analizi Bi-Bi-Sija...

Napadi džihadista od sredine 2000-ih godina fokusirani su na ranjivost civila u zapadnoevropskim gradovima, ali su šanse da ekstremisti ubiju Evropljanina drastično smanjene tokom protekle četiri decenije, navodi se u analizi Bi-Bi-Sija.  

Ako je obavljanje svakodnevnih aktivnosti za mnoge ljude postalo igra na sreću, koje su šanse da čovjek postane žrtva napada i da li se te šanse povećavaju ili smanjuju tokom vremena, upitano je u članku.

Čak je i ETA odustala

Baskijska separatistička organizacija ETA predala je u subotu vlastima Francuske spisak skladišta oružja poslije obećanja da će započeti proces razoružavanja. ETA se pojavila 1959. kao studentski pokret otpora protiv španskog diktatora Fransiska Franka i smatra se odgovornom za smrt 829 osobe u nizu oružanih napada koji datiraju od 1968. godine, a u kojima je više hiljada ljudi povrijeđeno.

Od Drugog svjetskog rata, tri najgora napada na evropskom kontinentu, izuzimajući napade na avione, dogodila su se posljednjih 16 godina.

To su teroristički napad 2004. na željezničku stanicu u Madridu u kojem je poginula 191 osoba, a povrijeđeno 2.000 ljudi, zatim napadi u Parizu novembra 2015. kada je poginulo 130 ljudi, a ranjeno 360, i napad kamionom u Nici, gdje je ubijeno 86 osoba, a povrijeđeno 460.

"Obrazac" napada do 2000. bio je veliki broj incidenata uz mali broj žrtava, dok su sada teroristički napadi u zapadnoj Evropi postali su opasniji, uz više mrtvih, piše BBC.

Iako je broj napada s velikim brojem žrtava drastično povećan, godišnji bilans mrtvih u terorističkim napadima je u velikoj mjeri smanjen, navodi se u analizi.

Tokom 1970-ih i 1980-ih godina godišnji bilans žrtava bio je veći od 150. Od 1990, bio je oko 50, mada su napadi u Parizu i Briselu doveli do naglog povećanja u 2015. i 2016. godini.

Tokom nasilja u Sjevernoj Irskoj, rizik za civile na godišnjem nivou bio je jedan prema 25.000. U Francuskoj je 2015, posebno rizične godine, bio jedan prema 400.000.

Statistika naravno ne može da predstavi cijelu priču, jer postoje značajne razlike između terorista današnjice i onih iz prethodnih generacija, ocjenjuje se u članku.

Tokom 1970-ih godina ekstremisti su bili motivisani ideologijom, uglavnom radikalnim oblikom marksizma i imali su fokus na zvanične ciljeve ili ličnosti visokog profila koje su predstavljale otjelotvorenje kapitalizma. To ne važi u današnjem svijetu u kojem se ogorčeni džihadisti masovnim pokoljem nadmeću za liderstvo u svetom ratu.

Međutim, u smislu statistike, Evropljani se danas ne suočavaju sa većom prijetnjom terorizma u odnosu na prethodnu generaciju, navodi BBC.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE