Španska vlada ne ukida autonomiju Katalonije, ali će suspendovati katalonsku vladu i ukloniti regionalne lidere koji su prekršili zakone, saopštio je premijer Marijano Rahoj. To je prvi korak ka ukidanju autonomije, pišu mediji.
Španski premijer Marijano Rahoj objasnio je da će centralna vlada u Madridu smeniti zvaničnike u Kataloniji jer su zloupotrebili vlast time što su raspisali referendum o njenoj nezavisnosti.
Rahoj je zatražio dozvolu za aktiviranje člana 155 Ustava, ali to, rekao je, ne znači ukidanje autonomije Katalonije, već se odnosi samo na separatističke katalonske lidere.
Mediji, međutim, prenose da je raspuštanje katalonske vlade i preuzimanje upravljanja Katalonijom, prvi koraka ka ukidanju autonomnije.
Rahoj je rekao da su separatisti primorali njegovu vladu da u Kataloniji preduzme ustavne mere bez presedana.
Ovlašćenja katalonske administracije, prema njegovim rečima, biće preneta na centralnu vladu, a Madrid želi i da ograniči ovlašćenja katalonskog parlamenta.
Rahoj je zatražio dozvolu da raspusti katalonski parlament i raspiše preveremene izbore u tom regionu u roku od šest meseci.
Španski premijer tvrdi da su podaci o stanju katalonske ekonomije zabrinjavajući i da bi ona mogla da oslabi za 30 odsto ukoliko bi bila nazavisna.
Vlada Španije održala je danas sednicu o pokretanju procesa delimičnog ili potpunog ukidanja autonomije Katalonije primenom člana 155 Ustava, pošto je katalonski vođa Karles Pudžemon u četvrtak saopštio da Katalonija nije proglasila nezavisnost ali da bi mogla to zvanično da uradi, ako Madrid nastavi sa "represijom".
Aktiviranje Člana 155 Ustava mora da odobri gornji dom španskog Senata pre nego što odluka stupi na snagu. Glasanje u Senatu se očekuje u petak, 27. oktobra.
Ovo je prvi put da je centralna vlada Španije u Madridu primenila član 155 Ustava kako bi rasformirala regionalnu vladu i sazvala nove izbore.
Mere u okviru člana 155 su iz španskog Ustava iz 1978. godine i do sada nikada nisu primenjene od ponovnog uspostavljanja demokratije u toj zemlji posle diktature generala Franciska Franka.
Prema članu 155, ukoliko regionalna vlada prekrši svoje ustavne obaveze ili "postupa na način koji ozbiljno ugrožava opšti interes Španije", zvanični Madrid može da "preduzme neophodne mere da je silom natera na saradnju ili da zaštiti pomenuti opšti interes".
Rahoj je rekao da je njegova vlada preduzela mere bez presedana "kako bi se očuvao zakonski poredak, da bi se osiguralo da su regionalne institucije neutralne, da se garantuje očuvanje javnih servisa i ekonomskih aktivnosti i da se očuvaju prava svih građana".
On je dodao da njegova vlada nije imala izbora, nakon što se katalonska vlada ponela u maniru koji je "jednostran, protivan zakonu i izaziva sukobe".