• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rahoj od danas predsednik Katalonije

Autor mondo.rs

Preuzimanje kontrole španskih vlasti nad Katalonijom danas je stupilo na snagu i premijer Marijan Rahoj postao je predsednik tog regiona.

"Predsednik španske Vlade preuzeo je ulogu predsednika Katalonije", navodi se u zvaničnom saopštenju španskih vlasti.

U drugom saopštenju španski ministar unutrašnjih poslova Huan Ignasio Zojdo navodi da je otpušten šef regionalne policije Hoze Ljuid Trapero protiv kojeg je ranije pokrenuta istraga za podsticanje na pobunu.

Trapero je osumnjičen da je pomagao u protestima održanim u septembru za nezavisnost Katalonije.

POMETNJA U EU: Finska priznaje Kataloniju!?

Regulative Madrida prate Član 155 španskog Ustava prema kojem je Vladi dozvoljeno da reaguje protiv pobune na svojim teritorijama.

Član 155 aktiviran je sinoć nakon što je u katalonskom parlamentu održano glasanje u korist nezavisnosti tog regiona od Španije.

KATALONSKA POLICIJA POZIVA NA NEUTRALNOST

Katalonska policija pozvala je danas svoje pripadnike da se ponašaju "neutralno" i da ne zauzimaju strane u sporu između Madrida i Barselone, navodi se u internoj poruci u koju je agencija Rojters imala uvid.

Ta poruka je upućena nakon što je objavljeno da je španska vlada razrešila dužnosti šefa katalonske regionalne policije "Mosos d'Eskuadra" Žozepa Ljuisa Trapera, dan nakon uvođenja direktne kontrole Madrida nad Katalonijom.

Vlada u Madridu raspustila je katalonsku vladu, preuzela kontrolu nad administracijom i sazvala nove izbore, nakon što je regionalni parlament juče proglasio nezavisnost od Španije.

RAZLOZI ZA NEZAVISNOST

1. NOVAC

Katalonija je ekonomski najmoćniji region od 17 koliko ih ima Španija. Stanovnici Katalonije zaslužni su za JEDNU PETINU državne ekonomije. Sa BDP-om većim od 200 milijardi evra, ovaj region snažniji je od ekonomija Finske ili Portugala. Četvrtina španskog izvoza (25%) odnosi se na robu i usluge iz Katalonije. Separatisti tvrde da Španija PLJAČKA Kataloniju, jer je jaz između onoga što Katalonija plaća kroz poreze i onoga što dobija - 10 milijardi evra godišnje! Stopa nezaposlesnosti u Kataloniji manja je od španske za oko 4%.

2. JEZIK

Pod generalnom Frankom, katalonski jezik je bio PROGNAN iz bilo koje službene upotrebe. Od uspostavljanja demokratije, 1978. godine, katalonski jezik je ponovo dobio svoje mesto u državnim institucijama. Sada više od 80% stanovnika Katalonije govori katalonski.

3. POŠTOVANJE (PONOS)

Katalonski borci za nezavisnost traže da se glas Katalonaca poštuje i da imaju pravo na referendum. Madrid sve to odbija, što dodatno nervira Katalonce.

Na svakoj utakmici Barselone, tačno u 17 minuta i 14 sekundi (godina kada je Katalonija pala pod vlast kralja Filipea) sa tribina Nou Kampa se mogu čuti slogani za nezavisnost Katalonije.

RIZICI

Katalonija bi, pre svega, u ekonomskom smislu mogla da se suoči sa velikom zaduženošću. Od 2009. godine zaduženost regionalne vlade je u porastu. Izvoz bi takođe pretpreo udar, jer se više od trećine proizvoda izvozi u ostatak Španije, a u slučaju otcepljenja to bi bilo podložno dodatnim porezima. Dalje, Katalonija ne bi imala pristup Evropskoj uniji i njenom slobodnom tržištu na koje izvozi dve trećine svojih roba i usluga... Taj problem je, veruje se, bio ključan i za Škotsku i njen referendum.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE