• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NOVA AFERA: Rajski papiri, udar veći od Panamskih?

Autor mondo.rs

Osvanula je nova svetska finansijska afera. Više od 13 miliona dokumenata procurelih iz dve agencije i 19 poslovnih registara ofšor zona, otkrivaju muljanja najbližih saradnika svetskih lidera, ali i Madone, Bona Voksa... Nike, Apple.

Dokumenta su tek otkrivena javnosti, tako da će se na udaru svetskih medija ovih dana naći saradnici američkog predsednika Donalda Trampa, kanadskog premijera Džastina Trudoa, ukrajinskog predsednika Petra Porošenka, engleske kraljice Elizabete II, ali i poznatih muzičkih zvezda poput Madone i Bona Voksa, kao i velikih korporacija među kojima su Uber, Nike i Apple.

U "Rajskim papirima" se spominju i imena zvezda iz industrije zabave i sporta i načini na koje oni na legalan način čuvaju svoje bogatstvo. Kako prenosi BBC,govori se i o poslovanju u engleskoj Premijer ligi i vezama ruskih tajkuna sa fudbalskim klubovima Arsenalom i Evertonom.

Projekat „Rajski papiri“ otkriva veze više od 120 svetskih političara sa ofšor kompanijama. U dokumentima se pojavljuju i srpski biznismeni ali i jedan aktuelni srpski ministar, čija će imena KRIK, koji je za teritoriju Srbije istraživao na ovom projektu, da objavi tokom naredne nedelje.

Procurela dokumenta inače je prvi dobio nemački list "Zidojče cajtung" i podelio ih sa Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara (ICIJ) i sa više od 380 novinara iz 96 medija u 67 država.

Dokumenta su procurila iz dve renomirane agencije za ofšor usluge sa Bermuda i iz Singapura, kao i iz 19 zvaničnih poslovnih registara zemalja koje predstavljaju poreske rajeve.

U bazi je zastupljena jedna petina najdiskretnijih poreskih rajeva na svetu, među kojima su Antigva i Barbuda, Kukova ostrva i Ostrvo Man.

Najveća otkrića proizašla su iz dokumenata ofšor advokatske firme Appleby i Asiaciti Trust, porodičnog fonda specijalizovanog za ofšor poslovanje sa sedištem u Singapuru.

Baza od skoro sedam miliona dokumenata iz Appleby i njenih filijala širom sveta uključuje mejlove, ugovore vredne milijardu dolara i izvode iz banaka u vezi sa 25.000 kompanija, fondova i trastova povezanih sa 180 zemalja. Papiri se odnose na period od skoro sedam decenija.

Sedište firme Appleby je na Bermudskim ostrvima, a ima kancelarije i u Hong Kongu, Šangaju, na Britanskim Devičanskim Ostrvima, Kajmanskim ostrvima i drugim ofšor centrima.

Novi projekat znatno produbljuje otkrića prošlogodišnjih "Panamskih papira", kada je iz jedne od glavnih agencija za osnivanje i vođenje ofšor firmi procurilo oko 11 i po miliona dokumenata. Novi podaci rasvetljuju grupu neistraženih ostrvskih rajeva uključujući i neka sa čistijom reputacijom, poput Kajmanskih i Bermudskih ostrva.

Iako je poslovanje preko ofšor destinacija legalno, ove kompanije se, međutim, često koriste za skrivanje pravog vlasnika, imovine, izbegavanje plaćanja poreza i pranje novca.

Procurela dokumenta otkrivaju tragove nabavke špijunskih aviona koje su kupili Ujedinjeni Arapski Emirati, firmu za proizvodnju eksploziva na Barbadosu u vlasništvu kanadskog inženjera koji je pokušao da napravi super top" za iračkog diktatora Sadama Huseina i bermudske kompanije pokojnog Marsijala Degoljada, uticajnog meksičkog sveštenika i osnivača katoličkog verskog reda Legionari Hrista, čije je nasleđe uprljano tvrdnjama o seksualnom zlostavljanju dece.

KLADITE SE KOD GENERALA KLARKA

Dokumenta otkrivaju i da je Vesli Klark, nekadašnji kandidat za predsednika Demokratske stranke i vrhovni komandant NATO-a u Evropi, bio direktor kompanije za internet klađenje. Pojavljuje se i firma Antanasa Guoge, litvanskog člana Evropskog parlamenta.

Mreža ofšor firmi vodi do Trampovog sekretara za ekonomiju Vilbura Rosa. Prema dokumentima koja su došla u ruke novinara, Ros ima udeo u kompaniji koja je od ruske energetske firme u vlasništvu zeta Vladimira Putina primila više od 68 miliona dolara od 2014. godine.

Afera Panama: Još jedna ostavka!

Dokumenta iz Appleby pokazuju da je Ros posredstvom lanca kompanija sa Kajmanskih ostrva održavao finansijski ulog u firmi Navigator Holdings, koja se bavi međunarodnim prevozom robe.

Vodeći klijent ove kompanije je i energetska firma Sibur, koja je povezana sa Kremljom. Naime, ključni vlasnici kompanije Sibur su Kiril Šamalov, zet ruskog predsednika Vladimira Putina i Genadij Timošenko, milijarder koji se zbog veza sa Putinom našao na listi osoba koje je američka vlada stavila pod sankcije 2014. godine.

Projekat „Rajski papiri“ otkriva ofšor veze više od 12 Trampovih savetnika, članova kabineta i velikih donatora.

ENGLESKA KRALJICA, POP ZVEZDE I SVETSKE KORPORACIJE

Među onima čiji su poslovi i imovina razotkriveni u procurelim dokumentima su i zvučna imena poput kraljice Elizabete II koja je, kako pokazuju dokumenta Appleby, uložila milione dolara u kompaniju za medicinske i potrošačke kredite. Ove investicije javnosti nisu bile poznate.

Procureli podaci pokazuju i da pop zvezda Madona udeo u kompaniji medicinske opreme. Njen kolega Bono Voks, frontmen grupe U2, imao je udeo u kompaniji registrovanoj na Malti koja je novac uložila u šoping centar u Litvaniji.

Curenje podataka otkriva i da je tehnološki gigant Apple, nakon što je istraga američkog Senata otkrila da je izbegao da plati desetine milijardi dolara poreza tako što je profit prebacio na svoje irske ogranke, tražio novo ostrvo za izbegavanje plaćanja poreza.

Poznata kompanija sportske opreme smanjila je plaćanje poreza tako što je napravila školjku firmu koja je posedovala nematerijalnu imovinu poput dizajna logoa ili kreativnih prava na silikonske implante za grudi, pokazuju procureli podaci.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE