Šefovi diplomatija Evropske unije (EU) su danas u Luksemburgu do 2019. odložili odluku o početku pregovora o ptijemu Albanije i Makedonije.
Francuska, Holandija i Danska su zahtevale da Tirana i Skoplje pruže opipljive naknadne dokaze o jačanju vladavine zakona i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Kako je novinarima izjavio grčki ministar inostranih poslova Nikos Kocijas, 25 članica EU je bilo za to da se danas "da zeleno svetlo" Albaniji i Makedoniji za pregovore 2019, ali su Francuska, Holandija i Danska zahtevali da se odluka o tome odloži do iduće godine, kada bi se ustanovilo da li su vlasti u Skoplju i Tirani uspele da poboljšaju situaciju s vladavinom prava i suzbijanjem korupcije i kriminala.
Kocijas je naveo da je on na zasedanju tražio da se pozitivna odluka donese "zbog unutrašnje situacije u tim dvema zemljama kojima je potrebna stabilnost i bezbednost, i svakako ne novi problem".
- Vlada u Skoplju je večeras saopštila da je odluka EU da Makedonija započne pregovore za članstvo u junu 2019. veliko priznanje za tu zemlju i istakla da ostaje na reformskom kursu. "Pred nama je konkretan cilj… Sada građani Makedonije mogu da kažu snažno i slobodno 'DA', za evropsku Makedoniju! Snažno 'DA' za makedonsku budućnost, za našu zajedničku budućnost", piše u saopštenju.
Po diplomatskim izvorima u Luksemburgu, Holandija je predočila da, uprkos sporazumu Skoplje-Atina o imenu, makedonske vlasti i dalje ne ispunjavaju osnovna merila za početak pregovora, posebno kad je reč o vladavini zakona i sposobnosti državne uprave.
Francuska takođe posebno smatra da u Albaniji nije suzbijen organizovani kriminal.
Savet ministra EU saglasio se da pozitivno odgovori na napredak koji je Makedonija postila na putu evrointegracija, a u zaključcima Savet kaže da je "utvrdio put za otvaranje pristupnih pregovora sa Skopljem u junu 2019. godine".
Odluka o otvaranju pristupnih pregovora sa Makedonijom je uslovljena završetkom nacionalnih parlamentarnih procedurau zemljma članicama kao i potvrdom od strane Evropskog saveta, a sve u zavisnosti oddaljeg napretka koji Makedonija ostvari.
"Savet naglašava da ?e procena napretka zavisiti o opipljivih i održivih rezultata posebno u oblastima reforme pravosuđa i proaktivnih istraga, procesuiranja i presuda u slučajevima korupcije i organizovanog kriminala uključujći i predmete visokog progila, reforme bezbednosnih i obaveštajnih službi i javne administracije", navodi se u zaključcima.
Kada je Albanija u pitanju, Savet se saglasio da postavi put za otvaranje pristupnih pregovora u junu 2019. godine.
"Savet naglašava da je neophodno da Albanija konsoliduje napredak u oblasti reforme pravosuđa, da pruži opipljive rezultate u borbi protiv korupcije na svim nivoima i u borbi protiv organizovanog kriminala posebno kada je reč o uzgajanju i prodaji narkotika kao i da održi i produbi trenutni reformski momentum", navodi se u tekstu zaključaka Saveta EU o Albaniji.