Više od 2.000 žitelja Kolobžega na severu Poljske i 200 turista evakuisano je jutros dok vojska iz Batičkog mora ne izvadi tri zaostale ratne avionske bombe, pojedinačne težine između 250 i 300 kilograma.
Na delu obale prečnika 2,5 kilometara, plaže i biciklističke staze biće zatvorene dok pirotehničari ne uspeju da bombe nađene kraj plaže bezbedno izvade iz mora i prevezu na poligon gde će ih neutralisati.
Bombe su otkrivene u petak, a lokalnim vlastima se prvo činilo da je to burad sa nepoznatom supstancom, ali pokazalo se da se radi, što je čest slučaj širom Poljske, o neeskplodiranim avionskim ratnim bombama.
"Operacija će trajati od četiri do šest sati. U vodi može da se nalazi čak tona eksplozivnog materijala. I dalje je opasan. Tako velika evakuisana oblast je zato da se u slučaju nesreće nikome ništa ne desi", kazao je poljskoj privatnoj televiziji TVN24 portparol 8. flote obalske odbrane Jacek Kvjatkovski.
Jedna Poljakinja požalila se TVN24 da, i kad ne bi htela da se evakuiše, od buke sirena ne bi izdržala u kući.
"Buka, sirene, kao da je rat. A to su samo bombe", kazala je ta Poljakinja iz Kolobžega.
U evakuaciji i neutralisanju bombi učestvuje, osim vojske i nekoliko stotina policajaca i dobrovoljaca iz lokalnih vlasti.
U Poljskoj se i danas sedam decenija od završetka Drugog svetskog rata tokom poljoprivrednih ili građevinskih radova često nailazi na zaostale bombe iz Drugog pa čak i Prvog svetskog rata koje nisu eksplodirale.
Najbizarnija evakuacija odigrala se pre 11 godina kada su radnici, koji su radili na renoviranju jednog krila palate s početka XX veka u Varšavi u kojoj je sedište poljske vlade, našli u zidu staru bombu, pa je policija navrat nanos morala da evakuiše ministre i tadašnjeg premijera Donalda Tuska koji su bili to veče u zgradi.
Deminiranje je u Poljskoj posle Drugog svetskog rata trajalo do 1956. godine i tokom njega otkriveno je i uništeno 75 miliona bombi raznih vrsta.