Oči zapadnog svijeta danas su uprte u nju - prvu ženu na čelu Slovačke. Evo zbog čega je jedni hvale, a drugi u startu osporavaju...
Aktivistkinja za ljudska prava Zuzana Čaputova izabrana je na mjesto predsjednice Slovačke, a "Dojče vele" ocjenjuje da je ona dokaz da su promjene u regionu moguće.
Čaputova (45) koja je prva žena izabrana na predsjedničku funkciju u Slovačkoj u drugom krugu izbora osvojila je oko 60 odsto glasova i pobijedila aktuelnog komesara EU za energtiku Maroša Ševčoviča.
Njen izborni slogan bio je "Pristojna zemlja", a DW podsjeća da su izbori došli godinu dana poslije ubistva istraživačkog novinara Jana Kucijaka i njegove vjerenice, te da su jasno pokazali da "ljudi žele pristojnu Slovačku".
Čaputova zagovara takozvanu progresivnu politiku, lijevo-liberalne reforme, što pored pravne države, transparentnosti i dobrog upravljanja podrazumijeva prije svega više socijalne pravde i društvene solidarnosti.
Dojče vele ukazuje da je ona poslije prvog kruga glasačima zahvalila na slovačkom i jezicima manjina - mađarskom i romskom, što nijedan vladajući političar ranije nije uradio.
Takođe, portal na srpskom dodaje da prije nekoliko mjeseci Slovaci nisu znali ko je Čaputova, ali da su početkom godine istraživanja javnog mnjenja bilježila rast podrške koju dobija, a da su vladajući političari počeli da je blate kao "kandidatkinju nenormalne orijentacije", "ekstremističku liberalku", "proizvod medijskog marketinga" i "neiskusnu djevojku".
Pobjeda Zuzane Čaputove najavljuje, makar u Slovačkoj, snažnu podršku za liberalne i demokratske vrijednosti, kao i bijes prema tradicionalnim strankama u Slovačkoj, za koje važi da su izgubile dodir sa običnim ljudima, slaže se i Blumberg.
To se, navodi agencija, dešava u trenutku dok se desničari od Poljske pa do Italije spremaju za "ustanak" protiv daljih integracija i inkluzivnih evropskih politika.
Pobjedom Čaputove nanesen je i udarac nacionalističkim i evroskeptičkim političkim silama u Slovačkoj koje su planirale da izmjene način na koji Evropska unija djeluje, navodi Blumberg.
Blumberg ocjenjuje da je pobjeda Čaputove sušta suprotnost pomaku prema nacionalizmu koji je primjećen u Poljskoj i Mađarskoj, a čiji su se lideri našli pod kritikama EU zbog podrivanja evropskih demokratskih vrijednosti.
"Možete da uđete u političko takmičenje sa sopstvenim mišljenjem, bez podlaganja populizmu", rekla je Čaputova nakon pobjede.