Naučnici koji istražuju Loh Nes u Škotskoj smatraju da bi čuveno čudovište iz jezera mogla da bude džinovska jegulja, budući da su u vodi pronađene značajne količine DNK jegulje, prenosi britanski "Indipendent".
U najopsežnijoj studiji ikada izvršenoj na ovom najvećem slatkovodnom jezeru u Velikoj Britaniji, ispitano je čak 250 uzoraka koji su otkrili pozamašnu količinu jeguljine DNK u svim delovima Loh Nesa, što je stručnjake navelo na pomisao da je “Nesi” zapravo džinovska jegulja koja živi u jezeru.
“U Loh Nesu živi mnogo jegulja i njihova DNK je pronađena na gotovo svim lokacijama gde su uzeti uzorci”, rekao je profesor genetike Nil Gemel koji je predvodio istraživanje jezera.
On je dodao da je zbog tolike količine genetskog materijala nemoguće isključiti mogućnost postojanja džinovske jegulje u Loh Nesu.
“Zbog toga ne možemo isključiti mogućnost da je ono što su ljudi videli i za šta misle da je čudovište iz Loh Nesa zapravo džinovska jegulja”, rekao je Gemel.
“Ronioci su tvrdili da su viđali jegulje debele kao njihova butina, pa bilo da preteruju ili ne, postoji mogućnost da u jezeru stvarno postoje tako velike jegulje. Neki od svedoka su tvrdili da je duga četiri metra, a ja - kao genetičar koji je imao prilike da se upozna sa raznim mutacijama koje se dešavaju u prirodi - mogu da prihvatim činjenicu da je neka jegulja uspela da naraste toliko”, rekao je Gemel.
On je, pak, naglasio da su neophodna dodatna istraživanja kako bi se ova teorija potvrdila ili oborila.
Stručnjaci su ranije smatrali da bi čudovište moglo da bude foka, ajkula, som ili davno izumrla vrsta plesiosaurusa ali su DNK ispitivanja to opovrgla.
Legenda o čudovištu iz Loh Nesa stara je 1,500 godina a prvo zabeleženo opažanje misteriozne vodene zveri zabeleženo je 565. godine.