Egipatski arheolozi pronašli su u Dairu al Barši najstariji poznati primerak "Knjige dva puta" - mape za duše koju pokojnici "koriste" kako bi bezbedno stigli do Ozirisa, boga podzemnog sveta.
Rezbarije na drevnom egipatskom kovčegu smatraju se najstarijim primerkom “mape za duše” koju pokojni koriste kako bi bezbedno prošli pored opasnih vatrenih jezera i demona naoružanih oštrim noževima i stigli do Ozirisovog carstva.
Grobnica u kojoj se nalazi kovčeg otkrivena je 2012, ali su arheolozi na čelu sa profesorom Harkom Vilijamsom, tek nedavno utvrdili da je sagrađena pre 4000 godina.
Kako prenosi Dejli mejl, dodatna zanimljivost je ta što izgravirani kovčeg ne pripada muškarcu nego ženi, pripadnici tadašnje elite.
Takozvana “Knjiga dva puta” odnosi se na dva puta koja krivudaju kroz opasne predele podzemnog sveta i koje duše umrlih treba da pređu kako bi stigli do Rostaua, Ozirisovog carstva.
Gravure na strani kovčega najstariji su poznati primerak te mape.
Arheolozi su ranije verovali da je kovčeg pripadao Djehutinaktu prvom, vladaru Harea, ali se sada ispostavilo da zapravo pripada ženi po imenu ank.
Drevna mapa za mrtve izrezbarena je na dve drvene ploče koje stoje na stranama kovčega.
Arheolozi su slične mape nalazili su na zidovima grobnica, papirusima, posmrtnim maskama i drugim grobnicama, ali su ove dve ploče najstarije poznate.
Mapa je deo Zagrobnih tekstova koji uključuju čini, pevanja i verske tekstove o zagrobnom životu. Zagrobni tekstovi su deo egipatske Knjige mrtvih, drevnog rukopisa – "uputstva" za preminule kako da se ponašaju na onom svetu.