• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kim Džong Un-čovek misterija: Živ, zdrav? Šta će biti ako nije?

Autor Ksenija Jelesijević

Višenedeljne spekulacije o zdravstvenom stanju severnokorejskog lidera izvukle su na videlo jednu vrlo uznemirujuću činjenicu - niko ne zna ko će kontrolisati zemlju i njeno nuklearno naoružanje ako Kim Džong Un zaista umre.

 Kim Džong Un-čovek misterija: Živ, zdrav? Šta će biti ako nije? Izvor: Tanjug/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

Severnokorejski lider Kim Džong Un na dramatičan način se pojavio u javnosti proteklog vikenda posle tri nedelje misterioznog odsustva - svečano otvorivši fabriku đubriva i dokazavši svim "nevernim Tomama" da je živ.

Nedeljama su mediji spekulisali da je Kim teško bolestan, da je bio na operaciji srca, pa čak i da je umro i vagali ko bi mogao da ga nasledi.

Možda će vas zanimati

Sve je počelo kada se nije pojavio na ceremoniji obeležavanja rođendana njegovog dede Kim Il Sunga, osnivača Severne Koreja, 15. aprila.

Ubrzo su se u zapadnim medijima pojavile glasine da je Kim u "smrtnoj opasnosti" posle kardiovaskularne operacije kojoj je, navodno, bio podvrgnut zbog pušenja, naprezanja i previše rada.

Potom su se pojavile i glasine da je Kim umro, što su i Seul i Vašington demantovali.

Severna Koreja se do ovog vikenda nijednom nije oglasila da potvrdi ili demantuje izveštaje medija i pouzdanih izvora podpirujući tako razne teorije zavere i spekulacije.

A onda su se pojavile fotografije i snimak Kima kako šeta novootvorenom fabrikom, smeje se i maše. Zbog pomalo ukočenog hoda i ožiljka na ruci, stručnjaci su se odmah oglasili i poručili da su to dokazi da je Vrhovni vođa ove vrlo zatvorene zemlje bio na operaciji.

Problem je što je medijske izveštaje iz Pjongjanga teško potvrditi, a nema ni nekog zvaničnog objašnjenja šta se dešavalo sa Kimom proteklih nedelja.

Oglasila se ipak Južna Koreja - koja je više puta insistirala na tome da se ništa neobično ne dešava kod njihovih suseda - i poručila da su nepotvrđene vesti i glasine izazvale "nepotrebnu ekonomsku, bezbednosnu i društvenu konfuziju i troškove".

Višenedeljna neizvesnost oko Kimove sudbine i budućnosti Severne Koreje pokazala je koliko svet malo zna šta se dešava u toj zemlji, navodi Njujork tajms.

Za razliku od njegovog dede i oca Kim Džong Ila, koji su godinama pripremali sinove za naslednike, 36-godišnji Kim nema očiglednog naslednika.

Severnokorejski vođa, navodno, ima troje dece koja su suviše mala da bi vladala pa se njegova mlađa sestra Kim Jo-Džong pojavila kao glavni pretendent na "tron" iako nije jasno kako bi stariji, konzervativni generali Severne Koreje prihvatili ženu i to još mladu kao vrhovnog komandanta

.Mada, kada je u pitanju Kim Jo-Džong - "mozak" Kimovog pažljivo kreiranog javnog imidža i vrlo oštar jezik (uporedila je Južnu Koreju sa psom koji kevće) - sve je moguće.

Iako se o Kimovoj sestri ne zna mnogo, eksperti su saglasni da ništa nije nemoguće za ovu neobičnu ženu.

Od sve Kim Džong Ilove dece, jedino se za nju i njenog brata Kima kaže da su istinski naslednici Kim Il Sunga i njegove mitske "Paektu krvne linije" - mitske planine na granici sa Kinom.

Kim ima bezgranično poverenje u svoju sestru i mnogo veruju da to što je žensko neće imati nikakvog uticaja na njega ako odluči da nju imenuje za naslednika ili makar regenta do njegova deca ne stasaju.

"Histerične spekulacije u proteklih 10 dana otkrile su koliko malo obaveštajnih podataka imamo o tome šta se dešava u Severnoj Koreji. No, i pored toga, Kim, njegova porodica i Severna Koreja su se ponovo našle u centru naše pažnje", rekao je stručnjak za Severnu Koreju i saradnik Vudro Vilson međunarodnog centra u Vašingtonu, Džin Li.

Analitičari upozoravaju da bi čak i vakuum na čelu države mogao da ima opasne posledice. Dezinformacije izvlače dodatne dezinformacije i tenzije rastu.

Decenijama su vladari dinastije Kim umeli da nestanu po nekoliko nedelja ili meseci i svaki njihov nestanak podsticao je, zbog nedostatka zvaničnih informacija iz Pjongjanga, glasine o puču, atentatu ili zdravstvenim problemima.Ni ovaj put nije bilo drugačije.

Počelo se sa glasinama o operaciji. Potom su usledile priče da je Kim "smrtno bolestan" posle operacije. Onda se na društvenim medijima pojavila fotografija Kima u staklenom kovčegu i glasine da je mrtav. Oglasili su se i prebezi koji su pouzdano znali da je Kim mrtav. Da bi se onda ispostavilo da je živ. A možda i nije bio na operaciji.

Dodatni problem je što je Kim "nestao" u nezgodnom trenutku. Posle propalih pregovora sa SAD i američkim predsednikom Donaldom Trampom, Kim je povukao Severnu Koreju dublje u izolaciju i poručio svetu da su spremni na dugotrajno odlaganje nastavka pregovora sa Vašingtonom oko njihovog nuklearnog programa.

Njegov plan izgradnje samoodržive ekonomije poremetila je epidemija korona virusa zbog koje je Severna Koreja zatvorila granice.

Otvaranje fabrike proteklog vikenda, mediji u Pjongjangu su okarakterisali kao "veliku pobedu" nasuprot "zlim sankcijama i pritiscima neprijateljskih sila" i u jeku "globalne katastrofe koju je izazvao smrtonosni virus" od koga, zanimljivo, niko u Severnoj Koreji nije oboleo.

Tim podacima, na Zapadu ne veruju. Heri Kazianis, direktor korejskih studija u Centru za nacionalni interes u Vašingtonu, kaže da je Kim "nestao sa radara" kako bi sačuvao zdravlje ili je na neki način bio lično pogođen virusom.

Jedno je sigurno, kažu stručnjaci, svet nije spreman na eventualnu nestabilnost u Severnoj Koreji koja bi modla da usledi posle Kimove smrti.

Osim borbe za vlast, njegovi naslednici bi se borili i za kontrolu nad desetinama nuklearnih projektila, kao i biološkim i hemijskim oružjem i vojskom od 1,2 miliona ljudi.

"Kombinacija projektila i političkog konflikta je noćna mora za svet", kaže Deni Rasel, potpredsednik Institua za azijsku politiku koji je bio savetnik državnog sekretara za Aziju."Političko previranje moglo bi da natera frakciju ili nekog komandanta da, nedajbože, upotrebi nuklearno oružje", pojasnio je on.

Ne strahuje samo zapad od nestabilnosti u Severnoj Koreji. Kina, koja je neka vrsta tampon zone između SAD i Severne Koreje, takođe je zabrinuta.

Neki analitičari veruju da bi Peking pokušao da obezbedi nuklearna postrojenja i postavi svog čoveka na čelo Severne Koreje ali drugi sumnjaju da Kina ima dovoljno snage da to uradi, naročito ako se uzme u obzir da su Severnokoreanci ekstremno nacionalistički ustrojeni i zaziru od stranaca bilo koje boje kože.

Za sada, sa Kimovim pojavljivanjem i naizgled dobrim zdravljem, sve obe brige su stavljene "na čekanje" do neke sledeće prilike.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE