Dojučerašnji "gospodar planete" i "svjetski policajac", Vašington ozbiljno gubi uticaj u svijetu. Prijedlog SAD o obnovi sankcija Iranu uvedenih prije potpisivanja nuklearnog sporazuma 2015. godine, nema podršku najznačajnijih svjetskih država u Savjetu bezbjednosti UN.
Poslije četiri godine vladavine Donalda Trampa, SAD klize u međunarodnu izolaciju, ocjenjuje izraelski "Harec".
Od kako je državni sekretar SAD Majk Pompeo prošlog četvrtka podnio prijedlog o automatskom produženju sankcija Iranu, 13 od 15 članica SB UN, među kojima i članice EU, odlučilo je da se usprotivi američkom prijedlogu.
Analitičari najavljuju da će se u narednih nekoliko nedjelja voditi pravi, zakulisni diplomatski rat koji prijeti da zauvijek promijeni pravila igre na Ist riveru.
Američka inicijativa zapravo je bazirana na pokušaju da se spriječi istek roka sankcija na prodaju konvencionalnog naoružanja Iranu (rezolucija 2231 SB UN), međutim pristanak Irana da potpiše međunarodni nuklearni sporazum objedinio je sve prethodno donijete akte UN o Iranu.
Pomenuti embargo na izvoz naoružanja Iranu ističe 18. oktobra, a Vašington je očigledno želio da iskoristi momentum i dovede do konačnog kraha međunarodni nuklearni sporazum sa Teheranom, jer bi prihvatanje produžetka embraga u SB UN gotovo sigurno rezultiralo odustajenjem iranskog vrha od učešća u nuklearnom dilu, prenosi izraelski "Harec".
S druge strane, nakon isteka embarga na prodaju oružja Iranu, Teheran bi mogao da nabavi novo naoružanje, uključujući borbene avione i napredne sisteme protivvazdušne odbrane, uglavnom iz Rusije i Kine, ali ne i komponente za rakete što najviše brine Izrael.
Zato je američka inicijativa da se produži embargo Iranu doživjela potpuni krah u SB UN - sve članice su glasale protiv, osim Dominikanske Repubike koja je recipročno podržala Vašington zbog najavljenog Pompeovog prisustva na inauguraciji novog predsjednika Luisa Rodolfa Abinadera.
Rojters je prenio da je 13 od ukupno 15 članica SB UN najavilo zajedničko pismo u kojem će osporiti legalitet američkog prijedloga.
Kritike na račun Bijele kuće stižu i iz oba politička spektra u Vašingtonu, jer je bivši Trampov savjetnik za nacionalnu bezbjednost i stručnjak za Iran, republikanac Džon Bolton, ocijenio da potez Trampove administracije nije vrijedan rizika.
Suzen Rajs, bivša savjetnica za nacionalnu bezbjednost demokratskog predsjednika Baraka Obame, ocijenila je da bi pokušaj da se nametne automatizam u obnavljanju sankcija poslije 18. oktobra, umanjio težinu američkog veta i zaključila: "Glupo, gluplje".