Na internet stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske nalazi se rubrika nestalih osoba za kojima je potraga još uvijek aktivna.
Iz MUP-a RS kažu kako se stranica redovno ažurira, odnosno podaci o pronađenoj osobi se brišu sa stranice.
Kada su u pitanju najstariji slučajevi nestalih osoba koje još uvijek nisu pronađene, za njima se i dalje aktivno traga, ali nisu mogli konkretno imenovati te osobe jer je za davanje informacija o nestalim osobama isključivo potrebna saglasnost članova porodice nestale osobe.
"Za lica kod kojih postoji saglasnost porodice za objavljivanje njihove fotografije, generalijskih podataka i drugog, možete se informisati putem internet stranice našeg Ministarstva", rekli su.
Ne postoje nikakva ograničenja kada je u pitanju vremenski period traganja za nestalim, odnosno potraga za nestalim osobom aktivna uz konstantno prikupljanje informacija i vršenje provjera sve do momenta pronalaska tih osoba ili njihovih tijela.
"Lice se proglašava mrtvim samo na zahtjev članova porodice, a postupak se sprovodi pred sudom, najčešće zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa. Dakle, proglašenje lica mrtvim ne dovodi do prestanka traganja za istim. Naravno da je vjerovatnoća da će se pronaći lice čiji je nestanak prijavljen prije 20 i više godina veoma mala jer u većini slučajeva prijavitelji su se odselili, preminuli, prestali se raspitivati za nestalo lice, tako da i policijski službenici ne mogu ostvariti kontakt sa istima", kazali su za N1 iz MUP-a RS.
Neke osobe koje se nalaze na listi nestalih nemaju ni fotografiju niti upisanu napomenu.
"Za pojedina lica koja su evidentirana na web stranici MUP-a ne postoje fotografije iz razloga što porodica istu nije dostavila, a policijski službenici nisu u tom periodu imali pristup aplikacijama i evidencijama iz kojih bi mogli uzeti fotografiju", odgovorili su nam.
Najmlađa nestala osoba u RS imala tri godine
Najmlađa osoba koja je nestala u Republici Srpskoj je u vrijeme nestanka imala tri godine i za njom je raspisana i međunarodna objava o nestaloj osobi. Nestanak je prijavljen 2007. godine i dijete još uvijek nije pronađeno, kako nam je rečeno, odnosno potraga je i dalje aktivna.
Što se tiče omjera nestalih i pronađenih osoba, iz MUP-a RS kažu da je broj pronađenih osoba znatno veći:
-2017. godine broj prijavljenih nestalih osoba je bio 86 od kojih se i dalje traga za tri osobe;
-2018. godine broj prijavljenih nestalih osoba je bio 83 od kojih se i dalje traga za pet osoba;
-2019. godine broj prijavljenih nestalih osoba je bio 93 od kojih se i dalje traga za 11 osoba;
-2020. godine pa do danas broj prijavljenih nestalih osoba je 68 od kojih su sve osobe pronađene.
"Postoji saradnja sa građanima prilikom traganja za nestalim licem i imamo slučajeve kada isti dostavljaju informacije koje policijski službenici provjeravaju, a dešava se da nestalo lice bude pronađeno od strane porodice ili prijatelja nakon što su isti obišli lokacije i lica koja je nestali imao običaj posjećivati", rekli su iz MUP-a RS.
Ima slučajeva potrage sa srećnim završetkom i to nakon mnogo vremena koje je prošlo od prijave nestanka osobe.
"Postoje slučajevi koji su riješeni nakon više godina od momenta prijave nestanka lica gdje su isti pronađeni u drugoj državi", istakli su iz MUP-a RS za N1.
No, nažalost, postoje i slučajevi pronalaska ljudskih kostiju na području gdje je nestala osoba posljednji put viđena, a za koju je nakon izvršene DNK analize utvrđeno da se radi o osobi čiji je nestanak prijavljen prije više godina.
(MONDO/N1)