Inspektor rada RS zabranio je nastavak građevinskih radova na objektu gdje se gradi stanica policije i mjesna zajednica Lauš, sve dok se ne otklone brojni nedostaci koji su otkriveni nakon pogibije radnika na ovom mjestu, saznaje Mondo.
Takođe, ekskluzivno saznajemo da će poslodavcu biti izrečene i prekršajne sankcije.
Kao što smo ranije pisali, 22. oktobra ove godine u banjalučkoj Karađorđevoj ulici stradao je Milorad Ristić (60), radnik "Progres gradnje", koji je poginuo padom sa zgrade u izgradnji.
Inspektor rada Inspektorata RS odmah je obavio vanrednu inspekcijsku kontrolu, nakon što je obaviješten da se dogodila smrtna povreda na radu.
PROČITAJTE: Na Laušu poginuo radnik
"Uvidom na licu mjesta utvrđeno je da u trenutku povređivanja, stradali radnik nije koristio zaštitni šljem, kao ni zaštitini pojas, zbog čega je sam način izvođenja radnih operacija bio bez primjene preventivnih mjera zaštite na radu", potvrđeno je za Mondo u Inspektoratu RS.
Portparolka Inspektorata RS Dušanka Makivić istakla je da je kontrola utvrdila da na gradilištu nije adekvatno obezbjeđen rad na visini, a etaže na kojima se izvode radovi nisu zaštićene od nekontrolisanog pada sa visine.
"Na predmetnom gradilištu nisu bile primjenjene preventivne mjere zaštite na radu, a inspektoru za pojedina sredstva rada nisu predočeni dokaz o pregledu, merenju i ispitivanju istih, zbog čega je inspektor zabranio dalje izvođenje građevinskih radova do otklanjanja nedostataka. Dozvoljeno je samo obavljanje neophodnih mjera i radnji na otklanjanju nedostataka. Takođe, poslodavcu će biti izrečene i prekršajne sankcije u skladu sa zakonom", rečeno nam je u Inspektoratu RS.
Pročitajte još: Radnici često stradaju, najgore je u građevinarstvu
Кada je u pitanju požar u firmi "Schwam" u pogonu za preradu spužve u Banjaluci 21. oktobra, tokom kojeg je stradala Mirjana Medan (64), u Inspektoratu RS su objasnili da je ova firma ranije u toku ove godine već kontrolisana.
Poslodavac je, objašnjavaju za Mondo u Inspektoratu RS, ispunio brojne obaveze u smislu provođenja mjera zaštite na radu.
"Poslodavac je Pravilnikom o zaštiti i zdravlju na radu odredio opremu za ličnu zaštitu na radu i uslove njihove upotrebe koji odgovaraju stanju na radnom mjestu, a na osnovu utvrđenih opasnosti i štetnosti kojima su radnici izloženi. Donesen je opšti akt o utvrđivanju prava, obaveza i odgovornosti u oblasti zaštite i zdravlja na radu, izrađen akt o procjeni rizika za sva radna mjesta... Takođe, ovlaštena organizacija uradila je ispitivanje uslova radne sredine kao što su mikroklima, toplotno zračenje, fizičko-hemijske i biološke štetnosti u prostorijama, a izvršeno je i teorijsko i praktično osposobljavanje svih zaposlenih radnika za bezbjedan i zdrav rad na radnom mjestu", saopštili su nam iz Inspektorata RS.