Na današnji dan 1943. godine dio partizanskih jedinica i Vrhovni štab Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije probili su se iz obruča skoro 130.000 njemačkih, italijanskih, hrvatskih i bugarskih vojnika.
Ovaj događaj, jedan od najvažnijih u novijoj istoriji koji se odigrao na našem prostoru, nazvan je Bitka na Sutjesci (Peta ofanziva, Operacija Schwarz), a odvijao se od 15. maja do 15. juna 1943. godine.
Tada je oko 127.000 njemačkih vojnika, sa 300 aviona, namjerilo da uništi oko 18.000 jugoslovenskih partizana. Odnos snaga je bio oko 6:1.
Njemačke trupe uspjele su da opkole Glavni štab, a tom prilikom ranjen je i Tito. Partizani su pretrpjeli ogromne gubitke, ali su ipak uspjeli da probiju obruč i pređu u protivofanzivu u istočnoj Bosni.
Partizanske divizije izgubile su trećinu boraca, uključujući Savu Kovačevića, komandanta Treće divizije, koja je ostala da štiti teške ranjenike.
Nijemci su masakrirali oko 1.000 zarobljenih ranjenika.
Bitka na Sutjesci je bila prekretnica prema partizanskoj pobjedi u Drugom svjetskom ratu i postala je važan dio kulture u poslijeratnoj Jugoslaviji.
U spomen na ovu bitku, na Tjentištu je 1971. godine izgrađen memorijalni kompleks, čiji je centralni dio monumentalni spomenik, rad akademskog vajara Miodraga Živkovića.
Povodom ove godišnjice, pogledajte i poslušajte upečatljiv komentar jednog bivšeg borca NOB-a, iz dokumentarca Jovana Jovanovića "Revolucija koja teče" (1972), filma koji je bio "u bunkeru" 18 godina...
(Mondo)