U Banjaluci postoji veliki broj stabala koja su sađena prije više od stotinu godina, a na većini je potrebno izvršiti intervencije u cilju zaštite.
U Odjeljenju za komunalne poslove Grada Banjaluka kažu da je svim ovim stablima potrebno pristupiti stručno i ozbiljno, a s tim u vezi Komisija za procjenu sječe drveća utvrđuje i evidentira stanje svakog stabla.
“Kako se na području grada Banjaluke nalazi veliki broj stabala koja su sađena i prije više od stotinu godina, neophodno je da se stablima takve starosti, ali i svim ostalim, pristupiti prije svega odgovorno, zatim stručno i ozbiljno. Obilaskom svakog stabla pojedinačno utvrđuje se stanje, zatim propisuju neophodne mjere za produžetak životnog vijeka stabla i period funkcionalnosti, a sve isključivo u skladu sa metodama koje je predmetna struka propisala”, rekli su za Mondo iz ovog odjeljenja i dodali da je u gradu značajan broj stabala na kojima je neophodno izvršiti zahvate manjeg ili većeg obima pomenute njege.
Izvor: MONDO/ Vedran ŠevčukIntervencije na drveću već su počele u parku "Mladen Stojanović", koji je, kako navode, sačinjen u najvećem broju od starih stabala, a gdje su uočena brojna oštećenja.
“U najvećoj mjeri se radi o suvim granama, pa i čitavih dijelova stabala. Komisija za procjenu potrebe sječe drveća na javnim površinama, je evidentirala da je na 53 stabla neophodna intervencija većeg ili manjeg obima njege, a za uklanjanje su predviđena četiri stabla, koja su suva i bolesna”, kažu iz Odjeljenja za komunalne poslove.
Katastar zelenih površina, o kojem se već godinama priča, a koji bi trebao dati kompletnu sliku o broju i stanju stabala u gradu i tako uveliko olakšati rad komunalnih službi, trenutno je u izradi.
“Nakon završenog pilot projekta koji je rađen u saradnji sa firmom GeoINOVA d.o.o. Banjaluka u okviru inovacijskog izazova 'Banjaluka – grad budućnosti' koji su finansirali UNDP, Grad Banjaluka i Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske, započela je primjena ovog sistema. Slijedi unos podataka za kompletno gradsko područje, formiranje baze i redovno ažuriranje. Po završetku unosa imaćemo kompletnu sliku o broju i stanju stabala u gradu”, rekli su za naš portal u Gradskoj upravi Banjaluka.
Izvor: MONDO/ Vedran ŠevčukGrad takođe planira sadnju novih stabala na području Banjaluke, kao nastavak jesenje akcije sadnje u okviru projekta “Zelena Banjaluka”.
“Planirana je popuna drvoreda, sadnja blokovskog zelenila, u parkovima i oko dječijih igrališta. U proljeće je planirana i rekonstrukcija drvoreda u Bulevaru Vojvode Stepe Stepanovića, kao i rekonstrukcija drvorednih pravaca na više lokacija, kako u centru grada, tako i na dominantnim saobraćajnim koridorima”, kazali su u banjalučkom Odjeljenju za komunalne poslove.