• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neki marketi u Srpskoj ograničili kupovinu ulja (VIDEO)

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Srbija je privremeno zabranila izvoz suncokretovog ulja, koje BiH najviše uvozi.

 police 1.jpg Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Ovo će sigurno povećati cijenu ulja, koja već raste zbog ukrajinsko-ruskog sukoba. U pojedinim marketima kod nas već su ograničili količinu, koja se može kupiti.

Marketi u Srpskoj dobro su snabdjeveni osnovnim životnim namirnicama, pa i uljem za kojim je ovih dana znatno povećanja potražnja. U pojedinim prodavnicama cijene suncokretovog ulja skoro pet KM.

Možda će vas zanimati

Upravo je obavijest u pojedinim marketima da ulje mogu da kupe u količini dovoljnoj da zadovolji sedmične potrebe prosječnog domaćinstva - zbunila građane.

"Razlog tome jeste činjenica da su u pitanju artikli na kojima mi nemamo neku posebnu zaradu, a nerijetko smo u situaciji koju koriste preprodavci koji uzimaju jako velike količine i te iste proizvode prodaju po mnogo većim cijenama. Na ovaj način želimo izbjeći situaciju da kupci potrebe svog domaćinstva podmiruju u našim marketima ostanu bez ove vrste artikala i svakako imamo osnov da spriječimo potencijalno neželjene situacije", rekla je Aleksandra Marković, potparolka trgovačkog lanca Tropik.

Tržišni inspektori na terenu kontrolišu količinu robe u skladištima, ali i cijene. Kažu da zakonski nije moguće ograničiti količinu kupovine nekog artikla. Prodavci količinu robe mogu ograničiti samo na osnovu odluke Vlade Republike Srpske.

"Svako može da kupi onoliko koliko želi, nema tu nikakvih ograničenja, nigdje u zakonu to ne stoji", rekao je Radivoje Gavrić, inspektor.

Pogledajte prilog RTRS-a:

Suzana Gašić, ministarka trgovine i turizma Republike Srpske, rekla je da Vlada Srpske za sada nije posezala za tom mogućnošću, odnosno bilo kojom odlukom ta vrsta ograničenja nije propisana, niti je bilo potrebe za tim.

Iz Udruženja za zaštitu potrošača apeluju na svijest građana, da ne kupuju prevelike količine robe, a na trgovce da realnije formiraju cijene proizvoda.

Rusija i Ukrajina su najveći proizvođači i izvoznici ulja. Zbog sukoba ove dvije zemlje došlo je do prekida izvoza i poremećaja na tržištu.

Cijena uvezenog jestivog ulja u BiH od početka godine iznosila je 2,76 KM i značajno je viša u odnosu na prošlogodišnju.

"Podaci koji idu godinu unazad govore da je cijena po litri uvezenog ulja bila jeftinija, a ako idemo još unazad onda vidimo da je cijena jestivog ulja bila još značajno jeftinija", rekao je Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Vijest da je Srbija privremeno zabranila izvoz ulja ne bi trebalo da brine, jer je najavljeno da ga imaju dovoljno i za naše tržište.

(MONDO/RTRS)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE