Dan pobjede nad fašizmom biće danas tradicionalno obilježen u Banjaluci, kao i u mnogim gradovima širom Republike Srpske.
Obilježavanje u Banjaluci, kojem će prisustvovati i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, delegacija Narodne skupštine i predsjednik Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Duško Milunović, počeće u 10.30 časova u Parku Petra Kočića formiranjem kolone "Besmrtnog puka", a u 11.00 časova počeće marš "Besmrtnog puka" od Trga Krajine do Trga palih boraca.
Višković će učestvovati u maršu "Besmrtnog puka" od parka "Petar Kočić" do Trga palih boraca, a potom će položiti vijenac na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Polaganje vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca planirano je u 11.15 časova, a u 11.30 časova obraćanje zvaničnika i progodan program.
U delegaciji Narodne skupštine koja će prisustvavati obilježavanju biće potpredsjednik parlamenta Milan Petković i poslanici Srđan Mazalica, Jelena Trivić i Milan Tubin.
Predsjednik Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Duško Milunović napomenuo je da se ne smije zaboraviti da je srpski narod značajno doprinio slomu nacizima i fašizma.
Milunović je istakao da su okosnicu Narodnooslobodilačkog pokreta (NOP) i uopšte antifašističkih pokreta na području bivše Jugoslavije činili Srbi, jer su činili oko 82 odsto antifašističkih jedinica.
"Najveću žrtvu na područiju bivše Jugoslavije podnio je srpski narod, gdje je od 1.706.000 ukupno stradalih bilo 300.000 pripadnika NOP-a, dok su ostalo bili civili", naveo je Milunović, koji je i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine, kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi.
Kapitulacija je potpisana 8. maja 1945. godine.
Drugi svjetski rat je počeo 1. septembra 1939. napadom nacističke Njemačke na Poljsku, a završio se kapitulacijom Japana 3. septembra 1945. godine.
(SRNA)