Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara sa 25 glasova 'za', osam suzdržanih i bez glasova 'protiv', Gradsko vijeće je usvojilo Odluku o donošenju i provođenju Izmjena i dopuna prostornog plana opštine Mostar.
Time su male hidroelektrane "Buna 1", "Buna 2" na Bunskim kanalima te "Žlib" i "Striževo" (Drežanka) brisane iz Prostornog plana Grada Mostara.
Kako je na svojoj Facebook stranici komentarisalo udruženje Majski cvijet, koje se godinama bori da zaštiti ovaj prirodni fenomen, na današnjoj sjednici Gradskog vijeća s 25 glasova 'za', osam suzdržanih i bez glasova 'protiv', Gradsko vijeće Grada Mostara je usvojilo Odluku o donošenju i provođenju Izmjena i dopuna prostornog plana opštine Mostar.
Prije odluke vodila se žustra rasprava o kamenolomu Kuti Livač za kojeg se Grad obvezao da će ga brisati iz plana ovisno o ishodu sudskog procesa, ali i o samoj zakonitosti odluke zbog nepostojanja saglasnosti kantonalnog nivoa.
''Pozdravljamo ovu odluku mostarskih odbornika, ali i napominjemo da je kroz predmetne izmjene i dopune 'provučeno' desetine sumnjivih stavki, gdje postoji opravdana sumnja da se pogodovalo pojedinim tajkunima. Od konačnog spasa Bunskih kanala dijeli nas samo jedan korak - raskid ugovora o koncesiji pa još jednom pozivamo premijera Nevenka Hercega i resornog ministra Donku Jovića da konačno pokrenu proces raskida predmetnog ugovora'', reakcija je udruženja Majski cvijet.
Podsjećamo, o planovima za izgradnju malih hidroelektrana na Bunskim kanalima za Mondo je, tokom prošlogodišnje posjete ovom čudesnom mjestu, govorio Oliver Arapović iz Majskog cvijeta, koji se skoro devet godina bori protiv izgradnje ovih hidroelektrana.
Arapović je tada iznio više argumenata protiv izgradnje ovih hidroelektrana kojim bi ovaj spomenik prirode bio uništen.
“Ovo je zaštićeno područje po više kategorija. Bunski kanali su prirodno plodište i matište endemskih vrsta riba. Tim ribama je već milionima godina ovo migratorni put kojim idu u svoju matičnu rijeku. Gradnjom tih elektrana one ne bi imale mogućnost da koriste taj put i da idu u gornji tok Neretve i matičnu rijeku Bunu. Gradnjom bi se uništio biser Hercegovine, ovaj prelijepi spomenik prirode koji je od neprocjenjive vrijednosti”, rekao je Arapović tada za naš portal.
(Mondo)