• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prva smjena spasilaca iz Srpske se vraća u subotu

Autor Nikolina Damjanić

Prva smjena specijalizovane jedinice za traganje i spasavanje iz ruševina Republičke uprave civilne zaštite iz razorenog Kahramanmaraša vraća se u subotu, 18. februara, izjavio je vršilac dužnosti direktora Uprave Milan Novitović.

 Spasioci iz RS u Turskoj Izvor: Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske

Novitović je naveo da bi sutra trebalo da bude odlučeno da li će i u kojem kapacitetu druga smjena spasilaca otići u Tursku.

On je dodao da bi o tome trebalo da razgovara sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i premijerom Radovanom Viškovićem.

"Specijalizovani tim Civilne zaštite Srpske je partnerska organizacija Turske agencije za zaštitu i spasavanje /AFAD/ i u saradnji sa njima donijećemo odluku koliko dugo ćemo tragati za preživjelima. Sve ovo vrijeme smo radili u saradnji sa AFAD-om i tako će biti", rekao je Novitović.

Komentarišući odlazak spasilačkih timova iz Hrvatske, Austrije, NJemačke i još nekih zemalja iz bezbjednosnih razloga, Novitović je naglasio da bazbjednost nijednog spasioca Civilne zaštite ni u jednom trenutku nije bila ugrožena.

"Tačno je da je bilo situacija u kojima su građani u velikim očekivanjima i želji da pokušaju da što prije spasu najmilije iz ruševina pokušavali da neke timove upute na određene lokacije, odnosno da postanu prioritet. Mi smo uputstva isljučivo dobijali od AFAD-a i po njima smo postupali", ispričao je Novitović.

Novitović je naveo da su svakog dana sve manje šanse da iz ruševina budu izvučena preživjela lica, ali da su čuda i splet srećnih okolnosti mogući, te da spasioci svakog dana odlaze na teren u nadi da će izvući nekog živog.

"Mogućnost preživljavanja manja je i zbog nedostaka hrane, vode, iscrpljenosti organizma, kao i niske temperature, koja se noću spušta i do minus 20 stepeni Celzijusovih. Zato sada iz ruševina uglavnom bivaju izvučeni mrtvi, ali i oni zaslužuju da budu na dostojan način sahranjeni. I to je dio naše misije", zaključio je Novitović.

U zemljotresu, koji je u ponedjeljak, 6. februara, pogodio Tursku i Siriju poginulo je više od 37.000 ljudi. Akcije spasavanja i raščišćavanje otpada se nastavljaju.

(SRNA)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE