• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Sada je ovo drugi život": Banjalučanin koji je bio klinički mrtav dobio novo srce

Autor Dušan Volaš

Goran Račić je nekoliko puta reanimiran u Banjaluci. Klinički je bio mrtav, svaki put uspjeli su da ga vrate u život. Prebacuju ga u Beograd. Ulazi na Kliniku za kardiohirurgiju, ali srce staje. Kreće trka i reanimacija. Oživljavaju ga. Kupili su vrijeme. Ali, do kada?

 Banjalučanin koji je bio klinički mrtav dobio novo srce Izvor: Kurir / Zorana Jevtić

A onda, gle čuda, koji sat kasnije stiže vijest imamo srce donora, 30 godina mlađeg, momka koji umire pored, u Urgentnom centru.

Već sutradan srce je zakucalo u Goranovim grudima!

"Ovdje sam umro pa oživio. Jedva sam živio, tri i po godine sam imao problema, a ipak radio u pošti. Bolovanje, pa malo na posao i tako redom. Sada je ovo drugi život, nadam se", priča Goran (53) samo sedam dan nakon transplantacije.

Do prije tri godine Goran Račić je bio zdrav. Odnosno tako je mislio. A onda je krenuo pakao – utvrđena je srčana slabost, urođena kardiomiopatija. Geni su to. I na genetiku treba obratiti pažnju.

"Rođeni brat mu je umro prije tri meseca od srčanog zastoja, imao je samo 48 godina. Dvije tetke po ocu preminule su u 52. godini života. Goran je imao teške poremećaje ritma koji su ga stalno vodili u kliničku smrt. Isto je bilo i pošto mu je ugrađen pejsmejker. Nekoliko puta je reanimiran u Banjaluci, pa se kod nas sručio pet minuta nakon prijema. Uspjeli smo da ga povratimo u život, ali smo znali da samo kupujemo vrijeme i da će se to opet desiti. Ali, već sutradan dobio je srce", kaže doktor Nestorović.

"Čim je primljen ušao je u srčani zastoj. Odmah smo zvali anesteziju i reanimirali ga. Vrlo brzo je bio stabilan, ekstubiran. Impresivno je bilo koliko mu je bilo bolje – sat vremena nakon reanimacije pojeo je cijeli ručak!", priča Mirjana Kačar, šef Intenzivne njege Klinike za kardiohirurgiju UKCS pred čijim očima je Goran pao mrtav, pa dodaje:

"Fantastično je bilo što je to srce sutradan stiglo. Zaista plemenit čin porodice. Porodica nekoga ko je je bio potpuno zdrav, jer donori su zdravi ljudi koji iznenada preminu, shvatila je da je doniranje organa jako plemenit čin i da time spasavaju neke nove živote".

Izvor: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Pored Gorana je i Marko Mitrić, koji je prije 20 dana dobio drugi život. Svega mu je 40 ljeta. Osam godina ovaj učitelj iz Kraljeva živio je sa pumpom umjesto srca. Odavno je u invalidskoj penziji.

"Osam godina umjesto srca struja i baterija. Uz to su išle i brojne infekcije. Najgore mi je bilo kad krvarenje iz nosa nisam mogao da zaustavim sedam dana", priča Marko, kome je desna ruka sva plava.

Nadu da će dobiti novo srce i novi život već je bio izgubio.

"Svi koji su na listama čekanja za srce moraju da imaju spremnu torbu za bolnicu, ako stigne poziv. I da je ažuriraju na svakih sedam dana. Marko i njegova supruga su osam godina svake nedjelje sređivali tu torbu. Ali osam godina nije bilo poziva, nije bilo organa. I prije dva-tri mjeseca su odustali od spremanja torbe. Izgubili su svaku nadu. I baš kad torba nije bila spremna stigao je poziv da krenu u Beograd – imamo srce", priča kardiolog Emilija Nestorović, načelnica Odjeljenja za transplantaciju srca i mehaničku potporu UKC Srbije.

Pod policijskom pratnjom i rotacijama, da bi što prije stiglo iz Kragujevca, gdje je mlad život naprasno ugašen, ali porodica u toj tuzi ipak rekla “da”, stiglo je srce za Marka.

Marko, čiji je sin bio beba kad je ugradio pumpu s kojom nije mogao ni da se kupa, kaže:

"Sad mogu da idem sa sinom na more i da se zajedno kupamo", kaže on.

(Kurir/Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE