• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neosjetljivost cijelog sistema: U BiH mali broj lijekova za rijetke bolesti

Autor Dušan Volaš

U BiH postoji veoma mali broj lijekova za rijetke bolesti koji su dostupni pacijentima, a ono što usporava dostupnost jeste njihova registracija, kao i finansiranje, izjavila je danas u Banjaluci direktor Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH Ana Petrović.

 U BiH mali broj lijekova za rijetke bolesti Izvor: Shutterstock

Petrovićeva je navela da proces kontrole ulaska lijeka na tržište usporava ovaj proces i da se tu prepoznaje neosjetljivost cijelog sistema.

"Republika Srpska je napravila jedan iskorak i koliko-toliko napravila dinamiku, uspostavila je registar pacijenata i imamo koordinatora na nivou Srpske koji vodi računa o svemu u ovoj oblasti", rekla je Petrovićeva prije početka okruglog stola o rijetkim bolestima.

Možda će vas zanimati

Ona je dodala da ne postoji posebna linija registracije lijeka za rijetke bolesti, zbog čega su u proceduri kao i ostali lijekovi, a riječ je o procesu koji traje više od godinu dana.

Petrovićeva je istakla da rijetka bolest jednog pacijenta utiče i na članove njegove porodice koji moraju izostajati s posla da bi se brinuli o pacijentu, zbog čega je potrebna uključenost šire zajednice da bi oboljeli dobili ono što im treba.

Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović rekao je da Vlada Srspke proteklih 10 godina intenzivno radi na unapređenju stanja u oblasti rijetkih bolesti.

"Rijetke bolesti su uglavnom vezane za genetske malformacije, riječ je o komplikovanoj dijagnostici. U prethodnom periodu bili smo prinuđeni da ta istraživanja i dijagnostiku tražimo u inostranstvu, sada imamo u Univerzitetskom kliničkom centru Srpske uspostavljen Centar za genetsku dijagnostiku i istraživanje", rekao je Latinović.

On je podsjetio da je prije dvije godine Vlada Srpske izdvojila šest miliona KM za liječenje cistične fibroze, da u toku godine Fond zdravstvenog osiguranja Srpske izdvaja oko 70 miliona Km za specifične lijekove, a Zakonom o Fondu solidarnosti regulisano je i prikupljanje određenih sredstava za dijagnostiku i liječenje djece u inostranstvu.

Predsjednik Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske Biljana Kotur rekla je da pacijenti koji su dobili inovativne lijekove imaju i kvalitetniji život.

"Ako pričamo o porodicama čiji je član na mehaničkoj ventilaciji, koje su više vezane za kuću, zarobljene su u `administrativni kavez`... Potrebno je više razumjeti potrebe roditelja, saslušati struku koja ima dobrih prijedloga i moglo bi se tu mnogo toga unaprijediti", rekla je Koturova.

Ona je napomenula da je u toku humanitarna akcija Saveza, a riječ je o pomoći oboljelim koji žive uz pomoć aparata i oboljelim od bulozne epidermolize.

"Cilj nam je da im kupimo potrošne materijale, medicinska sredstva i ostalo što je potrebno za održavanje aparata koji u suštini služi za održavanje života", rekla je Koturova.

Prema njenim riječima, u Srpskoj je registrovano više od 800 oboljelih od 200 različitih dijagnoza rijetkih bolesti.

Okrugli sto "Rijetke bolesti u Republici Srpskoj - mogućnosti i izazovi" organizuje Institut za populaciju i razvoj i Savez za rijetke bolesti Srpske.

SRNA

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE