• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Postporođajna depresija ne bira, ali je izlječiva: Evo zašto je važno uvođenje obaveznog skrininga u BiH

Autor Dragana Božić

Postporođajna depresija je najčešća zdravstvena komplikacija kod žena u prvoj godini nakon poroda, a od ovog poremećaja raspoloženja pati oko 20 odsto majki, odnosno 1 od 5 žena suoči se sa ovim problemom.

 shutterstock_2473544945 (1).jpg Izvor: Shutterstock

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, depresija je danas druga najčešća bolest u svijetu, a postporođajna depresija, kao njen oblik, ne utiče samo na mentalno zdravlje majke već i na psihološki, kognitivni, neurološki i motorički razvoj djeteta.

U svijetu, kao uzrok smrtnosti porodilja na prvo mjesto dolazi samoubistvo kao posljedica postporođajne depresije, a više od 50 odsto žena koje pate od postporođajne depresije nikada ne zatraži stručnu pomoć. Razlozi za to su brojni, a stigma koja vlada u našem društvu značajno doprinosi takvom ponašanju.

Ono što je najvažnije je da je postporođajna depresija izlječiva, a prvi korak ka tome napravio bi obavezan skrining kod trudnica i porodilja u BiH, za šta se zalaže Centar za edukaciju i promociju zdravog života Eko Eho iz Banjaluke.

Naglasili su da ovaj pristup omogućava rano prepoznavanje problema, pravovremenu intervenciju i značajno unapređenje kvaliteta života porodica, ali i smanjuje opterećenost zdravstvenog sistema."Skrining je strategija koja se koristi da se detektuju osobe sa vjerovatnoćom postojanja bolesti ili kod kojih postoji rizik od pojave bolesti u velikoj grupi individua. Za postporođajnu depresiju to je Edinburška skala za postporođajnu depresiju – metoda koja je globalno priznata kao pouzdana, brza i niskih troškova. Sastoji se upitnika sa 10 pitanja, nakon čega stručna osoba ocijeni da li kod žene postoji rizik od depresije", objasnili su za Mondo u ovom Centru i dodali da ovaj skrining upitnik možete naći i popuniti i online na OVOM linku.

Iako je rani skrining na postporođajnu depresiju u Republici Srpskoj ranije bio u primjeni, početkom 2024. godine ta praksa je ukinuta zbog određenog trajanja Akcionog plana, ali bi uskoro, zahvaljući ovom udruženju trebao biti nastavljen.

U Eko Eho kažu da su podaci skrininga, koje je ovo udruženje preliminarno provelo prije zvaničnog, pokazali da je 20 odsto anketiranih žena imalo rizik od postporođajne depresije, dok je u riziku bilo čak 70 odsto žena koje su popunile ovaj upitnik online, a 5 odsto žena je imalo suicidalne misli, te su pozvali nadležne da hitno reaguju i prepoznaju značaj ovog pitanja za zdravlje majki, beba i porodica.

"Do sada smo poslale inicijativu za obavezno provođenje skrininga Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. U toku je izrada i u narednom periodu očekujemo reviziju i finalizaciju dokumentacije koja će regulisati provođenje skrininga. Takođe, održali smo i uspješan sastanak sa pomoćnikom ministra za javno zdravlje u Federalnom ministarstvu zdravstva, Goranom Čerkezom koji je izrazio spremnost za uvođenje skrininga na postporođajnu depresiju i u zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH”, rekli su ovom udruženju i dodali da još čekaju na sastanak sa nadležnima iz Brčko Distrikta.

ŠTA JE POSTPOROĐAJNA DEPRESIJA?

Postporođajna depresija se može pojaviti bilo kada za vrijeme trudnoće i u prvih 12 mjeseci nakon porođaja. 

Simptomi uključuju bijes ili razdražljivost, smanjen interes za bebu, poremećaj apetita ili spavanja, plakanje ili tugu, osjećaj krivice, srama ili beznađa, gubitak interesovanja ili uživanja u stvarima u kojim ste nekad uživali kao i misli o tome da biste mogli povrijediti sebe ili bebu.

Važno je da znate da to nije vaša krivica i da ćete uz odgovarajuću pomoć biti dobro.

ŠTA MOŽETE URADITI?

Biti dobar roditelj podrazumijeva da vodite računa o sebi, jer dobra mama je mama koja je dobro. Ako brinete o sebi, moći ćete bolje brinuti o bebi u svojoj porodici.

Informišite se o trudnoći i o promjenama u mentalnom stanju koje mogu da se jave tokom trudnoće i nakon rođenja djeteta. Prihvatite i kad vam je potrebno tražite pomoć partnera, porodice i prijatelja. Odmarajte se i odvojite vrijeme samo za sebe. Zdravo se hranite i ne odustajte! Možete se pridružiti i grupama podrške ili popričati sa stručnom osobom kao što je psiholog ili psihoterapeut.

Najvažnije je da prepoznate simptome i progovorite o tome što ranije kako biste dobili pomoć koju trebate ili zaslužujete.

Prisjetite se i naše priče sa majkom koja se uz stručnu pomoć uspješno izborila sa postporođajnom depresijom.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE