• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Blokada granica pomjerena za 12. novembar

Autor SRNA

Upravni odbor Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara Republike Srpske odgodio je za 12. novembar blokadu graničnih prelaza u BiH, izjavio je predsjednik Udruženja Vladimir Usorac.

 Blokada granica pomjerena za 12. novembar Izvor: Mondo/Goran Sivački

Ilustracija
Izvor: Mondo/Goran Sivački
Usorac je rekao da je ova odluka donesena nakon razgovora sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevom Mirjanićem, koji im je savjetovao odgađanje. Usorac je naveo da je istu odluku donijelo i federalno udruženje poljoprivredenih proizvođača.

On je naveo da će mljekari granične prelaze blokirati u 12.05 časova.

Poljoprivrednici su, zbog povećanog uvoza mlijeka iz EU, koji guši domaću proizvodnju, tražili uvođenje prelevmana prilikom uvoza.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boris Tučić apelovao je na proizvođače mlijeka i mliječnih proizvoda da odustanu od najavljene blokade terminala za uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda, jer ovakav potez može dovesti do kontramjera Evropske komisije i zemalja članica EU.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika u BiH Miro Pejić rekao je ranije da ovo udruženje podržava namjere mljekara iz Republike Srpske i Federacije BiH da blokiraju terminale za uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda.

Pejić je istakao da je razlog za blokadu prelaza veliki priliv mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište BiH po izuzetno niskim cijenama, čime su direktno ugroženi svi proizvođači i prerađivači mlijeka u BiH.

On je na konferenciji za novinare u Sarajevu pozvao poljoprivrednike da podrže te proteste, iako Udruženje nije pozvano i ne učestvuje u njima.

"Smatramo da do protesta neće ni doći, jer je prekratak rok da bi se poljoprivrednici organizovali i napravili kvalitetan protest", smatra Pejić.

On je saopštio da je Udruženje danas poslalo zahtjev svim strankama koje su na proteklim opštim izborima u oktobru obezbijedile učešće u Parlamentarnoj skupštini BiH i Paralamentu FBiH da u pregovore o formiranju buduće vlasti uvrste i njihove zahtjeve, koji se tiču poboljšanja položaja poljoprivrednika.

Stav Udruženja je da na nivou BiH treba formirati agenciju pomoću koje bi bio otvoren put finansijskim sredstvima iz EU i oporezovati luksuz, a prikupljenim sredstvima od toga pomoći razvoj poljoprivrede.

Pejić je naveo da je potreebno na nivou BiH obezbijediti zakon o zaštiti domaće proizvodnje u skladu sa važećim i potpisanim međunarodnim sporazumima, te taj zakon staviti u funkciju, da bi bio obezbijeđen opstanak i razvoj domaće proizvodnje.

Kada je riječ o FBiH, u Udruženju smatraju da je potrebno uspostaviti princip donošenja budžeta u tekućoj godini za narednu do kraja oktobra, da bi program za isplatu podrške u poljoprivredi bio usvojen do kraja godine i da bi poljoprivrednici imali mjesečnu dinamiku za ostvarenje prava kao i drugi korisnici budžeta, a ne sa gotovo godišnjim kašnjenjem, kao što je to slučaj sada.

Prema Pejićevim riječima, potrebno je da sredstva planirana za poljoprivredu prate iznos planiran u usaglašenoj strategiji razvoja poljoprivrede u FBiH, sa jasnom dinamikom povećanja, što je važno za prikazivanje referentne godine za EU kada za to dođe vrijeme.

Traži se i da poljoprivrednicima bude vraćeno mjesto u zakonu o izvršenju budžeta koje je bilo prošle godine, a koje je ukinula aktuelna vlada, a to je da isplate u poljoprivredi budu vraćene na mjesto prioriteta ispred plata zaposlenih u državnim preduzećima.

"Poljoprivrednici su na izborima izabrali ljude koji će rješavati njihova pitanja kroz institucije vlasti. Očekujemo da predizborna obećanja budu ispunjena i implementirani zahtjevi poljoprivrednika", istakao je Pejić.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE