• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO: Kredit za stambeni kredit

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Ako se odlučite na kupovinu stana ili kuće putem stambenog kredita osim utrošenog vremena i živaca budite spremni i da izdvojite popriličnu sumu novca na samom putu do tog cilja.

Naime, bez obzira na to koju banku izaberete put do dobijanja stambenog kredita itekako košta. U to nas je uvjerio slučaj Banjalučanina Dejana B. koji nam je povjerio svoje iskustvo.

Dejan je, kako kaže za dobijanje stambenog kredita potrošio blizu 3000 KM.

Ali krenimo redom. Prvi korak je odlazak u banku gdje će vam službenik na osnovu vaših primanja i traženog kredita reći koje su mogućnosti i uslovi da traženu sumu uopšte dobijete.

Kad se dogovorite sa prodavcem nekretnine i ako vam banka kaže da traženi kredit možete dobiti, prvo vam treba procjenitelj koji procjenjuje vrijednost nekretnine. Njegovu uslugu ćete platiti oko 100 KM. Zatim slijedi odlazak notaru koji će sačiniti kupoprodajni ugovor. Bez obzira kojeg notara izaberete taj ugovor ćete platiti oko 500 KM ili više, jer na cijenu utiče mnogo faktora počevši od cijene same nekretnine koju kupujete.

Notarske usluge

Iznos cijene notarskih usluga zavisi od mnogo faktora - cijene nekretnine, ali i broja potpisnika ugovora. Ako je prodavac nekretnine istu stekao u braku, kupoprodajni ugovor mora potpisati i njegov bračni drug, što takođe utiče na krajnju cijenu notarske usluge.

Nakon sklapanja ovog ugovora, morate prikupiti i ostalu dokumentaciju koju vam banka traži, a koju ćete uglavnom dobiti od poslodavca i besplatno. Napominjemo da će vam banka tražiti jednog ili dva sudužnika koji su takođe dužni predati mnoštvo dokumenata. Svu prikupljenu dokumentaciju nosite u banku i onda čekate odluku kreditnog odbora. Tu nastupa ovaj dio sa živcima. Biće sutra, biće prekosutra ili...

Ako imate sreće pa vam jave da vam je kredit odobren, budite svjesni da tu nije kraj.

Slijedi vam još jedan odlazak notaru sa pravnikom banke kako bi vam objedinili kupoprodajni ugovor i ugovor koji ste potpisali sa bankom.To ne bi bio nikakav problem da za isti ne morate opet da platite minimum 500 KM.

Ali kao i u reklami „to nije sve“,  to nije sve ni u ovom slučaju.

Nakon notara, idete u Katastar gdje morate podnijeti zahtjev za upis hipoteke na imovinu (koja je obavezna kod stambenih kredita), a cijenu za tu uslugu izračunavate ovako. Uzmete cijenu stana/kuće i izračunate koliko je 0,2 odsto i na to dodate 50 KM takse. Obzirom da ovu „uslugu“ Katastra čekate oko tri mjeseca, a bez iste vam banka neće isplatiti novac, prinuđeni ste platiti duplo da biste upis hipoteke uradili za dva do tri dana.

I tu opet nije kraj.

Kad ste sve to završili idete u banku, potpisujete ugovor, administrativne zabrane, plaćate mjenice ali i obradu kredita koja u zavisnosti od banke iznosi minimum 0,5 odsto od iznosa traženog kredita, ali i osiguranje imovine za čitav period otplate kredita, čiji iznos opet zavisi od cijene nekretnine, a Dejana je u njegovom slučaju koštao 915 KM.

Kad ste sve to poplaćali i novac isplatili prodavcu možete reći da ste kupili stan/kuću, iako će vas isti koštati mnogo više kada na otplatnom planu kredita vidite koliko novca morate vratiti banci.

Ono što je važno napomenuti je da ako nekim slučajem imate novac za kupovinu nekretnine platićete samo jedan odlazak notaru za sačinjavanje kuporodajnog ugovora i s tim ste sve završili.

Zaključak priče je već dobro poznat. Ako imate novac sve vam je lakše. Mislite li da bi trebalo novčano olakšati onima koji su za rješavanje stambenog pitanja prinuđeni uzeti kredit recite nam u komentarima.

Pratite MONDO na Facebooku, Twitteru ili Instagramu!



Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE