Na prvi pogled, svaka je ista, ali brojke kažu drugačije. U prvih šest mjeseci ove godine, od četiri hiljade plinskih boca koje su inspektori pregledali, više od stotinu nije bilo tehnički ispravno.
Iz Republičkog inspektorata poručuju – pravila prilikom kupovine, moraju postojati.
“Građani prilikom preuzimanja boce moraju da znaju da li ona na sebi ima označen zig, proizvođača, serijski broj, da obavezno traže račun u punionici”, objasnila je Duška Makivić, portparol Republičke inspekcije, prenosi ATV.
Kada preuzimate plinsku bocu ne gledajte da prođete što povoljnije. Dobro obratite pažnju na atest boce. Tačnije na mjesec, žig inspektora i godinu testiranja, jer ako taj broj nije ispravan u kuću ste unijeli potencijalnu bombu.
Treba obratiti pažnju na atest, koji traje pet godina, ali i gdje puniti boce. Stručnjaci upozoravaju- na benzinskim pumpama – nikako. Razloga je mnogo.
“Prvo, zakonom je zabranjeno vršenje punjenja gasa u boce na pumpama. Postoje ovlaštene punionice tečnog naftnog gasa koje treba da zadovolje određene kriterijume. Kada se boca puni i treba se ispitati propustnost ventila, to je na pumpama nemoguće provjeriti”, rekao je Milovan Bajić, Krajina Petrol.
U vatrogasnoj jedinici Banjaluka, ove godine, kažu, nisu imali veći broj interevencija zbog plinskih boca. Ipak, građanima savjetuju- prije nego što krenete na godišnje odmore, dobro zavrnite ventile.