• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

STOP krivolovu na prepelice

Autor mondo.ba

Iako je zvanično sezona lova na prepelice tek počela, tokom praćenja lovnih aktivnosti koji obavljaju organizacije na širem prostoru Bosne i Hercegovine, zabilježeni su brojni primjeri korištenja vabilica.

 STOP krivolovu na prepelice Izvor: Mondo/Goran Sivački
Izvor: Mondo/Goran Sivački

Posebno je intenzivno korištenje vabilica na na prostoru Lijevča polja, u Posavini, Semberiji, kao i na kraškim poljima od Trebinja do Bosanskog Petrovca.

Ornitološko društvo “Naše ptice” upućuju zahtjev nadležnim ministarstvima, inspektorima i odgovornim lovačkim savezima i udruženjima da u skladu sa propisanim obavezama spriječe krivolov na prepelicu korištenjem vabilica i drugih zakonski nedozvoljenih sredstava. Takođe, pozivaju sve druge pojedince i organizacije da u slučaju krivolova na prepelicu ili pronalaska za lov nedozvoljenih sredstava poput mreža za hvatanje ptica, elektronskih vabilica i slično, iste radnje odmah prijave nadležnim inspekcijama ili našim udruženjima.

Prepelica (Coturnix coturnix) je vrsta iz reda divljih koka koja se gnijezdi se na prostoru zapadnog Palearktika od Engleske i Španije na zapadu do jezera Bajkal u Rusiji na istoku, uključujući i usku zonu na sjeverozapadu Afrike. Prema podacima 'BirdLife International' evropska populacija prepelice u zadnjih 40 godina je opala za više od 50 %.

Zbog navedenog stanja ova vrsta je zaštićena u najvećem broju evropskih zemalja kao što su Austrija, Belgija, Češka, Danska, Njemačka, Estonija, Irska, Litvanija, Letonija, Luksemburg, Mađarska, Holandija, Poljska, Slovenija, Slovačka, Finska, Švedska i Velika Britanija.

Prema posljednjim istraživanjima procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini gnijezdi između 5 000 i 10 000 parova prepelice. Uz konstantan pritisak u vidu loših praksa upravljanja i intenzivnog uništavanja staništa, loših zakonskih rješenja, manjka inspekcije na terenu i korištenja nedozvoljenih sredstava u lovu, uvjetovali su da je naša matična populacija svakim danom sve više ugrožena.

S obzirom da je zakonom loše uređeno vrijeme lova ove vrste, od 1. avgusta i traje do 30. septembra, kada sezona gniježđenja još uvijek nije u potpunosti završena, na velikom udaru se nalazi naša matična populacija prepelice.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE