• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šeranić: Kada se može reći da je neko preminuo od koronavirusa?

Autori mondo.ba Autori Bojana Živanić

Kod izvještavanja o koronavirusu je najbitnije da se mediji strogo drže saopštenja nadležnih zdravstvenih ustanova, kazao je Alen Šeranić, ministar zdravlja I socijalne zaštite RS.

 kako se utvrđuje da li je neko umro od koronavirusa Izvor: Mondo/Vlada RS

Konkretno, na pitanje novinara  Portala Mondo da li mediji griješe kada u tekstove ubacuju formulacije “žrtva korona virusa”, ukoliko nadležne ustanove saopšte da je preminuo neko ko je  bio pozitivan na koronavirus, a ko je pri tom bolovao od niza udruženih oboljenja, Šeranić je odgovorio da je najbitnije strogo se držati saopštenja koja stižu iz nadležnih zdravstvenih ustanova.

Da bi se moglo reći da je neko umro od koronavirusa mora da postoji oštećenje pluća prije svega, jedna respiratorna isufijencija koja je dovela do same smrti, sa udruženim uzrocima. Može uzrok smrti biti i drugi, ali posljedično je nastao upravo zbog zaraženosti koronavirusom i to ljekari koji utvrđuju smrt u trenutku kada osoba premine,u skladu sa definicijama slučaja jasno definišu i s tim izlaze u javnost. Dakle ono što saopšti zdravstvena ustanova je u stvari relevantno jer se tačno vode definicijama koje su izdale međunarodne organizacije“, pojasnio je Šeranić.

Možda će vas zanimati

 Podsjetimo, Šeranić je nedavno govorio i o vršnju obdukcija u Zavodu za sudsku medicinu Srpske, te je tada rekao da se one obavljaju po ustaljenoj praksi i da nema bojazni od širenja virusa korona prilikom tih postupaka.

Tada je istakao da su Institut za javno zdravstvo i Zavod za sudsku medicinu nakon pojave virusa korona kreirali protokol na koji način će biti rađene obdukcije.

"Potrebna je uobičajena zaštitna oprema kao i u redovnim okolnostima. Nema bojazni s obzirom na to da virus onog trenutka kada čovjek umre više nije aktivan jer mu treba živa ćelija za život i reprodukciju. Ali obducent treba da preduzima lične preventivne mjere bez obzira na to od kojeg uzroka smrti je lice preminulo", rekao je Šeranić na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je dodao da obdukcije rade u slučajevima gdje je to potrebno.

"Imali smo nekoliko slučajeva da nije utvrđen uzrok smrti jer lica nisu preminula u bolnici. Tada smo pristupili dogovoru kako da budu obavljane obdukcije", rekao je Šeranić. 

Govoreći o efikasnosti platnenih maski za građane, Šeranić je rekao da je bolje nositi bilo kakvu masku, nego nikakvu.

„Svaka maska ima rok trajanja i nijedna maska osim one ffp3 vas ne može u potpunosti zaštiti, ali su efikasne iz nekoliko razloga. Efikasne su jer spriječavaju količinu aerosola koji će iz vaših usta ili nosa otići u spoljašnju sredinu i efikasne su jer prave j barijeru u smislu diranja usta i nosa, tako da je njihova efikasnost bolja nego da ne nosimo maske, ali ono što je važno jeste da hirurške maske odložimo na adekvatan način, a kada su i pitanju platnene njih je potrebno poslije svakog nošenje oprati i obavezno ispeglati jer je to najbolja dezinfekcija“, naveo je Šeranić.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE