• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kriza u medijima: Brojni radnici ostali bez posla

Autori mondo.ba Autori Bojana Živanić

Brojni radnici iz medijskog sektora ovih dana su se obratili strukovnim udruženjima tražeći pravnu pomoć jer su ostali ili će ostati bez posla. Udruženja novinara apeluju na poslodavace i vlast da nađu sluha za novinare.

 Otkazi u medijima koronavirus kriza BiH Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/Mihajlo Maricic

U Udruženju BH novinari kažu da im se obratilo nekoliko kolega, kojima je pružena pravna pomoć.

“Pozivali smo i prije i ponavljamo da poslodavci ne zloupotrebljavaju ovu situaciju, da pokušaju na drugi način da prevaziđu probleme, bez otpuštanja radnika. Svjesni smo da je probema bilo i ranije, da oglašivači otkazuju ugovore, jer i sami ne rade”, kaže član Upravnog odbora BH novinara, Ljiljana Smiljanić i dodaje da su prava zaposlenih, kao i Zakon o radu na snazi bez obzira na vanredne okolnosti.

Pročitajte i ovo

Naglasila je da je jako važno da koleginice i kolege iz medija ne potpisuju sporazumni raskid radnog odnosa, te da traže da im odluku o otkazu dostave poštom kako bi imali mogućnost da sudskim putem traže pobijanje te odluke, ukoliko je bilo neregularnosti.

Zabrinjava, upozorava Smiljanićeva, što su otkazi počeli poslije samo mjesec dana borbe protiv širenja ovog virusa iako znamo da ni prije većina medija nije bila u zavidnoj situaciji, kada govorimo o finansijama.

“ BH novinari su na samom početku ove krize tražili da sve nadležne institucije na svim nivoima vlasti u okviru mjera i finansijske pomoći privredi obavezno uključe i medije, ali za sada nema konkretnih odgovora što se tiče finansijske pomoći”, rekla je Smiljanićeva za Mondo.

Dodala je da su u toku razgovori sa regulatornim tijelima za medije, Asocijacijom elektronskih medija i još nekim udruženjima da zajedno traže od institucija pomoć i mjere, koje bi olakšale ovaj period.

BH novinari su izradili i nacrt prijedloga mjera, ali je važno da se svi uključe.

“Još jednom ponavljam, jako je važno ispitati i iskoristiti sve mogućnosti prije otpuštanja zaposlenih”, savjetuje Smiljanićeva.

Savjetnik u Savjetu za štampu, Ljiljana Zurovac kaže da se ovaj savjet bavi samo sadržajem u medijima, a ne menadžmentom, ali da kao profesionalac koji je već više od 40 godina u ovogj profesiji vidi da su otkazi u medijima u proteklom periodu sada već masovni.

"Bilo ih je na desetine tako da možemo vidjeti da su masovni. Takva situacija se nije smjela dogoditi građanima jer na taj način oni ostaju bez informacija jer su im mediji najvažniji izvor informacija. Masovnim otpuštanjima se smanjuje protok informacija“, naglasila je Zurovac, te dodala da je takav potez i atak na slobodno izvještavanje.

Smatra da su ovakvi potezi ne samo neprofesionalni, nego i neljudski, te su dokaz da medijski radnici koji su dobili otkaz nisu ni bili bitni svojim poslodavcima.

"Situacija je užasna,ali otkazi nisu prvo rješenje, a očito su kao takvi primjenjeni“, zaključila je ona.

Osnivač portala Frontal i potpredsjednik Udruženja novinara RS (UNRS) Danijel Simić kazao je da je novinar jedno od najaktivnijih radnih mjesta kada je ova epidemija u pitanju, ali zamrzavanje gotovo svih privrednih aktivnosti, pogotovo ukoliko mjere borbe protiv epidemije potraju još neko duže vrijeme, nesumnjivo će se odraziti i na taj dio ekonomije.

"Trenutno su dosta ugroženiji štampani od elektronskih medija, ali ni to ne može dugo potrajati. UNRS dobija pozive od mnogih kolega koje strahuju za svoje radno mjesto. Posebno su ranjivi mediji realnog sektora, koji nijesu na državnom budžetu ili ne dobijaju novac od fondacija iz inostranstva. U tom slučaju bi virus korona kao kolateral mogao pomesti i ono što su istinski "nezavisni mediji" ili barem mediji koji su produkt domaće zajednice i njenih stvarnih potreba,” objašnjava Simić.

Om navodi da je UNRS uputio više puta, više apela, ka Vladi RS da se pri izradi mjera za ublažavanje posljedica ekonomske krize koju vanredno stanje izaziva, ne zaborave mediji.

“Vlada RS je odgovorila jednim dopisom u kojem poziva na saradnju, ali Sekretarijat UNRS do sada nije dobio odgovor o terminu sastanka na kojem bi se precizirale tačne mjere. Ukoliko se nadležni ne odazovu do kraja sedmice, UNRS će samostalno pristupiti izradi upitnika, koji ćemo poslati svim redakcijama u Srpskoj,“ kazao je Simić.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE