• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uskršnja zavrzlama, evo zašto se datum slavi uvek različito

Autor mondo.rs

Još je na samom početku širenja hrišćanstva bilo pokušaja da se dan Uskrsa ujednači kod svih hrišćana.

 Uskršnja zavrzlama, evo zašto se datum slavi uvek različito Izvor: Guliver/Getty images plus/iStock/viperagp

Naime, još je prvi Vaseljenski sabor (u Nikeji 325. godine) odlučio da se Uskrs svuda praznuje istog dana.

Generalno, potrebno je da se za taj dan ispune tri uslova: da bude posle prolećne ravnodnevice, prve nedelje posle jevrejske Paše (kod rimokatolika ovo kasnije nije ostalo presudno) i posle prvog punog meseca.

Ali tu nastaje problem jer je Julijanski kalendar sve više "mašio" prolećnu ravnodnevicu 21. marta, a Zapadna crkva ( vremenom i većina pravoslavnih) prihvatila je tačniji Gregorijanski kalendar, i tek se tu stvar skroz zakomplikovala.

Na celu ovu komplikaciju treba dodati i da kod pravoslavnih hrišćana Uskrs ne može biti pre Paše koja se računa po još komplikovanijem lunarnom kalendaru Jevreja.

Pa se tako kada se sazna datum Paše onda prema tablicama, koje jedinstveno za sve pravoslavne pravi Jerusalimska patrijaršija (i koje nema veze sa pravim, astronomskim "punim mesecom"), određuje datum Uskrsa za tu godinu.

Ipak danas za to postoji matematički algoritam za dobijanje uskršnjeg datuma (Gausov algoritam).

Kako bilo, Uskrs uvek pada u nedelju, a kod pravoslavnih hrišćana, bez obzira da li kao crkveni koriste Julijanski ili Gregorijanski kalendar, može "pasti" u razmaku od 35 dana - od 4. aprila do 8. maja (po gregorijanskom kalendaru koji inače svakodnevno koristimo).

Zbog toga i ponekad velika razlika između dana kada slave katolici i protestanti i kada slave pravoslavci, ona može biti i 47 dana.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Normalan

Molim pojašnjenje po čemu je gregorijanski kalendar tačniji. Na osnovu čega se temelji julijanski, a na čemu gregorijanski?

RancidCo

@Normalan Vrijeme potrebno Zemlji da jednom obiđe Sunce je 365,2422 dana. Prema julijanskom kalendaru jedna je godina trajala u prosjeku 365,25 dana, a prema Gregorijanskom 365,2425 dana, što znači da je ovaj drugi tačniji. Svake godine Julijanski kalendar kasni 11 minuta i 14 sekundi pa će se prema tome svake 128-e godine javiti odstupanje 1 dana više. Ipak najtačniji kalendar je Milankovićev ili tzv Novojulijanski.

MONDO REPORTAŽE