• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šeranić: ''Koronu'' ćemo nadzirati slično kao grip

Autor SRNA

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić naglasio je da je u borbi na suzbijanju širenja virusa korona najvažnije odgovorno ponašanje i poštivanje mjera zaštite.

 Alen Šeranić mjere epidemiološka situacija u RS Izvor: Vlada RS

Ministar navodi da ne očekuje pogoršanje epidemiološke situacije, ali da su moguća pojedinačna žarišta.

Šeranić je naglasio da je zadovoljan kako se građani ponašaju i to od početka same javno-zdravstvene krizne situacije izazvane epidemijom virusa korona.

Možda će vas zanimati

"Moram reći da sam stvarno ponosan na to kako su se građani ponašali prvih mjesec, do mjesec i po dana, prije svega iz razloga što su stvarno shvatili ono što su kolege epidemiolozi, mikrobiolozi i infektolozi preporučivali kada je riječ o samim mjerama, bez obzira da li se odnosilo na mjeru koja se odnosi na pojedinca ili na samu zajednicu. Naravno da poslije nekih mjesec i po dana jednostavno se ljudi zasite i željni su vraćanja u normalnu sferu života, što je normalno. I tada je došlo do određenog opuštanja, prije svega nošenja lične zaštitne opreme", naveo je Šeranić.

On je rekao da su preporučene mjere zaštite od velikog značaja te da očekuje i u narednom periodu njihovo poštivanje, prije svega, držanje fizičke distance, nošenje maski i održavanje higijene ruku.

Ministar Šeranić je pojasnio da će u narednom periodu biti takozvanih džepova u epidemiji, s obzirom na to da virus živi, cirkuliše i naći će se u zajednici, pa se mogu očekivati pojave ograničene epidemije, kao što je primjer Brača u Hrvatskoj ili Vranja u Srbiji.

"Jednostavno se dođe do određene situacije u kojima se desi da više lica bude zaraženo na određenom području i to će se vjerovatno dešavati i kod nas u nekom narednom periodu. Ono što je bitno da higijensko-epidemiološke službe domova zdravlja i Institut budu spremni da ciljano odreaguju u tim slučajevima zajedno sa inspekcijom i da se ograniči odmah širenje te žarišne epidemije", rekao je Šeranić.

On je naglasio da ne očekuje da će biti nekog globalnog pogoršanja situacije kada je riječ o Republici Srpskoj, dodavši da će se preći na sistem nadzora slično nadzoru gripa, a kontrole mogućnosti pojave virusa prije svega u kolektivnim smještajima i dalje će biti vrlo aktivne kao što Svjetska zdravstvena organizacija /SZO/ i preporučuje.

Prema njegovim riječima, faza relaksacije mjera trajaće do kraja maja, nakon čega će uslijediti procjene uz epidemiološki i inspekcijski nadzor.

On je pojasnio da naučno stručno postoji dosta nepoznanica kada je sam virus u pitanju i veoma je teško reći da li je nekakva aktivnost bila pogrešna ili ispravna.

"Ono što je svakako bilo dobro jeste da smo mjere koje smo donijeli u Republici Srpskoj donijeli na vrijeme i to nije bilo samo stvar naše procjena i naših mišljenja o tome nego je to bio i regionalno stav koji je govorio kako i na koji način smo donosili te mjere. Tako da sada posljedično pratimo sam tok epidemije i dalje ćemo reagovati u skadu sa tim", rekao je Šeranić za Anadoliju.

On je naglasio da se virus izuzetno lako prenosi, vrlo brzo dospjeva do naredne osobe i zbog toga i ove mjere lične preventivne zaštite jesu fokusirane svakako na pojedinca.

Na pitanje da li građani i sami mogu sebe da pripreme za jesen odnosno da fizičkim aktivnostima i zdravom ishranom ojačaju imunitet, Šeranić je rekao da su to svakao stvari koje su preporučene bez obzira na virus korona u smislu fizičke aktivnosti, zdrave ishrane, ponašanja...

"Međutim, kada govorimo o zaraznim bolestima onda svakako moramo da razmišljamo kako prekinuti tok prenosa same zaraze i opet se vraćam na ono šta mi kao građani možemo da uradimo u smislu naše odgovornosti da ne bismo zarazili prije svega ljude oko sebe.

Kada govorimo o javno-zdravstevnom pristupu, gdje su zarazne bolesti mnogo više u fokusu populacije za razliku od nezaraznih koje su više u fokusu pojedinca, moramo da shvatimo da populaciju, kada je način prenošenja u pitanju, možemo da zaštitimo samo na taj način ukoliko se odgovorno ponašamo i poštujemo mjere epidemiologa, mikrobiologa i infektologa. I to je ono što možemo da uradimo prije svega za zajednicu, a onda i za same sebe", rekao je Šeranić.

Teško je reći da li je odlazak na more bezbjedan

Ministar Šeranić je naveo da je veoma teško pitanje da li odlazak na ljetovanje, na more, može biti bezbjedan uz poštivanje svih preporuka.

"U smislu određenih javno zdravstvenih preporuka svakako da ćemo svi odlučiti odgovorno kako ćemo se ponašati u narednom periodu. Biće tu dosta upita i pitanja koja će svaka od država koja obezbjeđuje plaže, ponuditi u smislu da li ćete otići ili nećete. Mogu govoriti sa svog ličnog apsekta, da ne planiram ove godine koristiti odmor van zemlje", rekao je Šeranić.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE