• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpska odaje počast Grčkoj: Film o nevidljivim herojima 90-ih

Autor mondo.ba, agencije

Prije nekoliko dana na Halkidikiju počelo snimanje dokomentarca o nevidljivim herojima Grčke koji su tokom ratnih 1990-ih ugostili na hiljade djece iz Republike Srpske...

 Srpska odaje počast Grčkoj: Film o nevidljivim herojima 90-ih Izvor: MONDO, Lana Stošić

Prva klapa dokumentarca koji će na male ekrane donijeti priču o nevidljivim herojima Grčke koji su tokom ratnih devedesetih godina prošlog vijeka ugostili na hiljade srpske djece pala je prije nekoliko dana, a emocije sa snimanja nikoga nisu ostavile ravnodušnim, rekao je ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić.

Klokić je naveo da dokumentarni film nastaje na svjedočenjima Grka koji su glavni akteri tog djela.

Možda će vas zanimati

"Filmom želimo predstaviti grčku stranu priče, odnosno kako je pomoć koju su pružali našem narodu tokom građanskog rata u BiH doživljena u očima Grka, kako su se osjećali kad su primili djecu bez roditelja, uplašene mališane koji nisu ni znala grčki jezik", rekao je Klokić za "Glas Srpske".

Očekuje se da film bude završen u toku sljedeće godine, a postoji mogućnost da bude snimljen i u formi serijala jer se javilo mnogo ljudi.

"Prvo snimanje bilo je u mjestu Ormilija na Halkidikiju i izazvalo je dosta emocija, jer je sticajem okolnosti na setu bila djevojka čiji je otac poginuo, a koju je 1995. godine ugostila grčka porodica čiju smo priču snimali. Svima je ostala u sjećanju rečenica koju je taj dan izgovorila: `Nekad nešto gubimo, a nešto dobijemo. Ja sam izgubila oca, ali mi je Bog podario novu porodicu u Grčkoj`", prenio je Klokić.

Klokić je dodao da je na ideju za pokretanje kampanje došlo Predstavništvo Republike Srpske u Grčkoj s ciljem da se još više ojačaju srpsko-grčke veze, ali i da se ovaj humani gest grčkog naroda nikad ne zaboravi.

On kaže da su nakon objave videa u kojem su pozvali grčke humaniste i dobrotvore koji su tokom rata ugostili djecu iz Srpske da ih kontaktiraju, prvog dana dobili mnogo pozitivnih reakcija, koje sada stižu svakodnevno, te da se već javilo više od 200 ljudi, kako Grka koji su ugostili srpsku djecu, tako i mladih koji su bili u Grčkoj.

Prema njegovim riječima, procjenjuje se da je 20.000 djece iz Srpske devedesetih godina boravilo u Grčkoj.

Klokić je istakao da su veze između grčkog i srpskog naroda neraskidive, te podsjetio na pomoć Grka Srbima kroz istoriju.

On je naveo da je ova kampanja već sada, za desetak dana trajanja, iznjedrila nove projekte, o kojima će javnost blagovremeno biti obaviještena.

"U dogovoru sa Predstavništvom Srpske u Grčkoj planiramo sljedeće godine, ukoliko nam dozvoli situacija sa virusom korona, organizovati veliko okupljanje grčkih i srpskih porodica, i da označimo jedan dan u godini koji bi bio posvećen ovoj nesebičnoj pomoći grčkog naroda", rekao je Klokić.

DOKUMENTARAC O DOBROČINSTVIMA GRKA - JAČA PRIJATELJSKE VEZE

Šef Predstavništva Republike Srpske u Grčkoj Jelena Jovanović Atanasiou ocijenila je da će snimanje dokumentarnog filma o Grcima koji su tokom ratnih devedesetih godina prošlog vijeka ugostili na hiljade srpske djece iz BiH još više ojačati prijateljske srpsko-grčke odnose.

Ona je istakla da je završeno pilot snimanje dokumentarnog filma u okviru projekta koji ima za cilj da se nikada ne zaborave i da budu zabilježena dobročinstva koje su grčke porodice iskazale prema srpskoj djeci iz BiH tokom proteklog rata.

"Pilot snimanje je urađeno sa ljudima iz grčke opštine Ormilia koji su ugošćavali našu djecu. Ova grčka opština se 1994. godine pobratimila sa Sokocem, a između žitelja ta dva grada već su stvorene neraskidive veze", kaže Atanasiou.

Ona je navela da će tokom ove akcije insistirati na takvim vezama i da one budu trajno zabilježene.

Osim dokumentarnog filma, kaže Atanasiou, biće urađena i prigodna monografija u kojoj će, takođe, akcenat biti na nevidljivim herojima Grcima koji su pružanje pomoći srpskoj djeci smatrali ljudskom dužnošću koju su obavljali iz duše i srca.

Atanasiou kaže da je ovaj projekat pokrenut 10. jula kada je snimljen prigodni video kojim su pozivali Grke da se jave Predstavništvu Srpske kako bi podjelili priču o prijemu i ugošćavanju srpske djece iz BiH tokom proteklog rata.

Ona ističe da se nakon petnaestak dana javilo oko 250 grčkih porodica koje su tokom devedesetih godina prošlog vijeka ugostile srpsku djecu, ali i Srba, koji su tada kao djeca bili ugošćeni u Grčkoj.

Atanasiou navodi da među Grcima, koji su kontaktirali Predstavnišvo Srpske i koji će učestvovati u ovom projektu, ima dosta onih koji ne žele publicitet, jer smatraju da je to bila njihova ljudska dužnost.

Značajno mjesto u ovom projektu imaće arhimadrit iz Soluna Partenios, veliki dobrotvor srpskog naroda koji je, posebno na prijedorskoj regiji, mnogo puta donirao različitu vrstu pomoći, krstio djecu kojoj su kumovali Grci, organizovao odlaske djece u Grčku i mnogo toga drugog.

Za svoj ogroman nesebičan rad otac Partenius, koji je skoro 300 puta dolazio u Republiku Srpsku, proglašen je za počasnog građanina Prijedora gdje jedna ulica nosi njegovo ime.

"Za nas je on živi svetac. Bio je kod nas u Predstavništu prije pojave pandemije virusa korona i tada smo ga informisali o ovom projektu", rekla je Atanasiou.

Prema podacima Predstavništva Srpske, tokom rata je u Grčkoj boravilo 20.000 srpske djece iz BiH, od kojih preko Crvenog krsta 12.000, a ostali preko crkve ili drugih organizacija i udruženja.

"Neki od Grka koji su nas kontaktirali u vezi sa ovim projektom su bili direkto uključeni u organizaciju boravka naše djece, bilo da su bili gradonačelnici mjesta u koja su djeca odlazila ili predsjednici Crvenog krsta", dodala je Atanasiou.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE