Narodna skupština RS usvojila je Nacrt zakona o izmjeni Zakona o stvarnim pravima, koji predviđa da pravo građenja bez naknade mogu ostvariti i porodice sa četvoro i više djece, te mladi bračni parovi do 35 godina prilikom sticanja prava svojine na prvu nepokretnost.

Usvojen je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima, te izvještaj o radu i finansijski izvještaj Komisije za koncesije Republike Srpske u 2024. godini.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je informaciju o obavezama koje za BiH i Republiku Srpsku proističu iz procesa pridruživanja EU sa pregledom mjera i aktivnosti realizovanih tokom 2024. godine.
Prihvaćena je odluka o zaduženju Republike Srpske prema Svjetskoj banci – Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj po projektu unapređenja zdravstvenog sistema u iznosu do 48.060.000 evra.
Pomoćnik ministra finansija Republike Srpske Bojana Vasiljević rekla je da je razlog za donošenje odluke o prihvatanju zaduženja Srpske, priprema i realizacija projekta unapređenja zdravstvenih sistema. Vasiljevićeva je istakla da ovaj iznos zaduženja Srpske predstavlja 71 odsto od ukupnog zaduženja za BiH koje iznosi 67.300.000 evra.
Ona je navela i da su sredstva zajma namijenjena za saniranje dijela dospjelih obaveza i sprečavanje nastajanja novih obaveza kako bi se unaprijedila finansijska održivost zdravstvenog sistema, te sanacija i rekonstrukcija objekata zdravstvenih ustanova. Sredstva zajma odobravaju se Republici Srpskoj pod sljedećim uslovima, rok otplate je 32 godine, period odgode plaćanja je sedam godina, uračunat u rok otplate, a kamatna stopa je referentna plus varijabilna marža.
Tokom rasprave o evropskim integracijama, ministar za evropske integracije RS Zlatan Klokić naglasio je u završnoj riječi da je Republika Srpska za evropski put, ali da je striktno protiv toga ako to podrazumijeva centralizaciju.
"Kada je riječ o putu Republike Srpske, odnosno BiH ka evropskom putu, Srpska mora ostati vidljiva uz puno poštovanje Ustavom definisanih nadležnosti", poručio je Klokić.
Klokić je istakao da je članstvo u EU moguće za suverene države bez međunarodne supervizije, te ukazao na prisustvo stranog protektora u BiH koji se lažno predstavlja i krši međunarodno pravo.
On je dodao da EU očekuje da BiH ispuni obaveze iz mirovnog sporazuma, te da se zatvaranje OHR-a smatra kao još jedan korak ka jačanju suvereniteta BiH na njenom evropskom putu.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica rekao je da Srpska "nikada nije zaostajala kada je riječ o evropskim integracijama", te da ima problem sa onim evropskim putem koji joj oduzima nadležnosti. On je naglasio da Srpska ima veliku spoljnotrgovinsku razmjenu sa zemljama EU, kao i da neke imaju ekonomski interes da sarađuju sa fabrikama u Srpskoj.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak je rekao da vjeruje u ideju Srba kao evropskog naroda, ali i da ne misli da će teći med i mlijeko onog momenta kada BiH, odnosno Srpska uđu u EU.
Šef Kluba Za pravdu i red Nebojša Vukanović smatra da BiH neće ući u EU dok se njena politička struktura ne počne obziljno baviti životnim pitanjima.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je i informaciju o odlukama o pomilovanju u 2024. godini, u kojoj se navodi da je predsjednik Srpske donio tri odluke o pomilovanju na osnovu kojih je pomilovao šest osuđenih lica.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica rekao je da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ima rigorozan pristup prilikom donošenja odluke o pomilovanju osuđenih lica.
"Od kako je SNSD došao na vlast u Republici Srpskoj koristi se rigorozan pristup po ovom pitanju za razliku od perioda kada su predsjednici Republike bili iz reda opozicije", rekao je Mazalica tokom rasprave.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak rekao je da se zalaže za postojanje instituta pomilovanja, ali da ovakvi izvještaji trebaju biti opširniji.
Poslanik SDS-a Pero Đurić smatra da treba pomilovati borce Vojske Republike Srpske koji su osuđeni pred Sudom BiH za navodne ratne zločine, a izdržavaju kazne u zatvorima na teritoriji Republike Srpske.
Samostalni poslanik Željko Dubravac mišljenja je da se institut pomilovanja treba zadržati, ali da je važno u kojim postupcima i na koji način ga treba primjenjivati.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je večeras dnevni red posebne sjednice, koja će biti nastavljena sutra za kada je predviđeno i obraćanje predsjednika Srpske Milorada Dodika povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić rekao je da će posebna sjednica biti nastavljena u 10.00 časova.
On je naveo da je prva tačka dnevnog reda obraćanje predsjednika Dodika, nakon kojeg nije predviđena skupštinska rasprava, niti glasanje.
Druga tačka dnevnog reda je Prijedlog zakona o finansiranju političkih stranaka, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora javnog sektora Republike Srpske i njegovog zamjenika do okončanja postupka njihovog izbora.
(Srna/Mondo)