Svjetski dan slobode medija obilježava se 3. maja s ciljem promovisanja i podizanja svijesti o značaju slobode i nezavisnosti medija
Udruženje novinara Republike Srpske smatra da samo slobodni i nezavisni novinari i mediji mogu odgovornije i profesionalnije raditi ovaj društveno važan posao, bez uticaja i pritiska političkih, ekonomskih ili drugih centara formalne i neformalne moći.
Udruženje povodom 3. maja - Svjetskog dana slobode medija poziva novinare i medije da bez ustručavanja obavijeste Udruženje o svakom vidu pritisaka kojima su izloženi tokom izvještavanja ili istraživačkog rada, a javnost da nastavi da pruža podršku borbi novinara za slobodu štampe, jer je to i u njihovom direktnom interesu.
Ovo udruženje podsjeća institucije vlasti Republike Srpske i BiH, te predstavnike međunarodnih organizacija koje djeluju u BiH da moraju dosljedno raditi na daljem unapređenju slobode medija, jer je to osnovni uslov za stvaranje demokratskog ambijenta u društvu.
U saopštenju Udruženje novinara Republike Srpske navodi kako je svjesno teškog ekonomskog položaja medija i novinara, te to smatra posebnim izazovov za struku.
Regulatorna agencija za komunikacije (RAK), povodom Svjetskog dana slobode medija, danas je izrazila podršku svim medijima, a naročito onima kojima je uskraćeno pravo na slobodu praktikovanja nezavisnog i profesionalnog novinarstva.
"Poput svakog demokratskog društva, cilj bosanskohercegovačkog društva je postizanje što većeg stepena slobode, ali i odgovornosti novinara za poštivanje standarda novinarske profesije, što će neminovno zagarantovati i veći stepen poštivanja osnovnih ljudskih prava", navodi se u čestitki direktora RAK-a za emitovanje Helene Mandić.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da u Srpskoj postoje uslovi i sloboda za rad medija, te da svako savremeno i demokratsko društvo treba da teži vrijednostima koje predstavljaju slobodni mediji i sloboda izražavanja.
Čestitajući novinarima, udruženjima novinara i zaposlenima u sredstvima javnog informisanja u Srpskoj 3. maj - Međunarodni dan slobode medija, Dodik im je zaželio da i ubuduće profesionalno obavljaju svoj posao.
"Želim da i ubuduće profesionalno i odgovorno obavljate svoj posao, u čemu ćete imati podršku i pomoć organa i institucija Republike Srpske, kako bi zajedničkim radom, svako u svom domenu djelovanja, stvorili bolje i prosperitetnije društvo", navedeno je u Dodikovoj čestitki.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić uputio je čestitku svim novinarima, medijskim kućama i udruženjima novinara povodom Svjetskog dana slobode medija, ističući da će Vlada nastaviti da podržava unapređenje slobode medija.
"Vlada Republike Srpske je u proteklom periodu bila partner svim medijskim kućama koje njeguju profesionalno novinarstvo i koje svojom uređivačkom političkom podržavaju promovisanje i podizanje svijesti o značaju slobode i nezavisnosti medija i prava na slobodno izražavanje", navodi se u čestitki.
Svjetski dan slobode medija obilježava se 3. maja s ciljem promovisanja i podizanja svijesti o značaju slobode i nezavisnosti medija.
Odluku o obilježavanju Svjetskog dana slobode medija donijela je Generalna skupština
UN 1993. godine.
(Srna/MONDO)