“Gladni smo!”, poručili su radnici banjalučkog “Kosmosa” upravi i Vladi RS. “Ćutite i radite” odgovorili su im.
Radnicima nekadašnjeg banjalučkog giganta, koji štrajkuju tri mjeseca duguju 15 plata, a doprinosi im nisu uplaćeni sedam godina.
Da im je "dogorjelo do nokata" i da jedva sastavljaju kraj s krajem pokazuje primjer Zorana Regode, koji u toj firmi radi od 1987. godine.
"Naše porodice se pitaju zašto idemo na posao u preduzeće koje ne plaća svoje radnike, a i pitanje je kada će", počinje priču za MONDO Zoran čije sedmočlano domaćinstvo, od toga četvoro djece, živi od 400 KM koliko iznosi plata njegove supruge.
“Pošto plate nema, prinuđen sam da nakon radnog vremena radim privatno, ali i to je ‘tanko’, jer je posla sve manje. Ranije si mogao otići na teren i zaraditi neki dinar, međutim, u posljednje vrijeme, prava je rijetkost da neko pozove", priča Regoda.
"Umjesto oko 230, koliko je zaposleno, obim posla je toliki da u Kosmosu treba 500 radnika. Preduzeću trebaju lakireri i slična zanimanja. Imali smo slučaj da je preduzeće umjesto lakirera zaposlilo radnika sa visokim obrazovanjem, a on nam uopšte ne treba", kaže nam Regoda.
Uprava Kosmosa obećala je radnicima isplatu zaostalih plata još krajem januara, ali to se do danas nije desilo. Radnici su u potpunosti obustavili rad, a u međuvremenu Vlada RS je smijenila tri izvršna direktora i raspisala konkurs za imenovanje kompletne uprave preduzeća.
Kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo prošlog petka su organizovali protesnu šetnju do Trga Krajine u kojoj su ih podržali i radnici Fruktone, Jelšingrada, mali akcionari, mašinovođe, borci i predstavnici pojedinih udruženja građana.
Najavili su da će svakog petka nastaviti sa protestima ukoliko se ne udovolji njihovim zahtjevima.
Željko Nikolić, predsjednik Sindikalne organizacije Kosmosa koje okuplja više od polovine radnika koji su u štrajku, potvrdio je za MONDO da će radnici neće dozvoliti odlazak preduzeća u stečaj i da će nastaviti sa protestima sve dok ne dobiju dvije plate - za decembar 2013. i januar 2014. godine.
Izvor: Mondo/Dušan Volaš "Nadam se da Kosmos neće ići u stečaj. Posla ima i želimo da radimo i zarađujemo hljeb za naše porodice, ali raditi bez plate, socijalnog i penzionog je postalo neizdrživo", rekao je Nikolić za MONDO i istakao da radnike Kosmosa poslije okupljanja na banjalučkom trgu niko nije posjetio od predstavnika vlasti RS.
On kaže da radnici jedva sastavlju kraj s krajem, a dodatni problem predstavlja i liječenje zbog toga što zaposleni nemaju uplaćeno zdravstveno osiguranje. Radnici donose račune da im preduzeće refundira uplaćeni novac, ali se i na to čeka.
Nikolić je najavio da će radnici Kosmosa i ovog petka izaći na banjalučke ulice ukoliko do tada ne budu ispunjeni minimalni zahtjevi radnika. "U petak će se kolona radnika kretati prema parku "Mladen Stojanović" sa kratkim zadržavanjem na Trgu Krajine. Protest je prijavljen i odobren od strane policije. Vjerujem da će nas i ovaj put podržati građani i radnici ostalih banjalučkih preduzeća", pojasnio je Nikolić.
"Stvarno ne znam kako ljudi preživljavaju. Neki odlaze na teren kao bi zaradili dnevnice i to rastežu koliko mogu, dok velika većina pozajmljuje novac od rodbine kako bi preživjeli i vratili kredite", rekao je Nikolić i istakao da u Kosmosu postoji više zaposlenih bračnih parova koji, kada se sve sabere, nisu primili ukupno 30 plata.
Nikolić smatra da sindikat ne radi u korist radnika.
"Oni podržavaju upravu u odluci da se radi, a plata kad bude. Ne znam samo do kada će radnici koji nisu u štrajku izdržati da žive od obećanja ", pojasnio je Nikolić.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić izjavio je u srijedu da bi pitanje banjalučkog preduzeća "Kosmos" trebalo biti rješavano iznalaženjem kvalitetnog partnera koji bi mogao preuzeti poslovnu aktivnost tog privrednog subjekta.
"U ovom času za tako nešto ima inicijativa i mi razmatramo sve ono što je stiglo kao ponuda, ali ne želimo donijeti ni jednu odluku koja će narušiti ono što danas ima to preduzeće", rekao je Đokić.
On je naglasio da "Kosmos" ima nekoliko kvalitetnih ugovora koji mu mogu pomoći u daljem razvoju, ističući da sadašnja dešavanja u tom preduzeću mogu imati uticaja na nove ugovore koje "Kosmos" može da dobije.
Đokić je dodao da Vlada Srpske nije ta koja obezbjeđuje plate za bilo koje preduzeće, pa samim tim ni za banjalučki "Kosmos", jer je za to zadužen menadžment preduzeća.
Da li će "Kosmos" doživjeti sudbinu "Incela", "Jelšingrada", "Fruktone", "Univerzala", "Čajaveca" i drugih propalih banjalučkih preduzeća još se ne zna, ali prema svemu sudeći radnici ovog nekadašnjeg giganta svoju borbu nastaviće do kraja.
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Twitteru i Instagramu!