Slike i riječi sa obilježavanja dvije decenije od masakra muslimana u Srebrenici obišle su danas region, a umjesto komemoracije događaj će biti zapamćen po kamenovanju jedne od zvanica - srpskog premijera Aleksandra Vućića.
Potočari su danas su mogle da se prate iz dva ugla - od dobrodošlice i riječi pomirenja, do kamenovanja, piše Tanjug.
Prisustvu i porukama srpskog premijera u prvom dijelu dana na komemoraciji povodom 20 godina od srebreničkog masakra mislimana posvećena je posebna pažnja, regionalni ali i svjetski mediji u prvi plan stavili su susret medijski najznačajnijeg gosta, Aleksandra Vučića sa majkama Srebrenice koje su mu na rever okačile "Srebrenički cvet" i poželjele dobrodošlicu.
Pažnja medija bila je posvećena Vučićevim porukama javnosti da Srbija osuđuje zločin, a ruka pomirenja ostaje pružena, njegovim riječima upisanim u Knjigu žalosti da je vrijeme da počne da se gradi drugačija budućnost srpskog i bošnjačkog naroda, kao i zahvalnosti koju mu je uputio bivši predsjednik SAD Bil Klinton, takođe prisutan u Potočarima, zbog hrabrosti da dođe u Srebrenicu.
Kraj komemoracije donio je, nažalost, i novu sliku i naslove u elektronskim izdanjima svjetskih medija: "Srpski premijer napadnut u Srebrenici".
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je prilikom napuštanja Memorijalnog centra u Potočarima izviždan, a zatim je iz mase gađan kamenjem i flašama vode i pogođen kamenom u glavu, ostavši pri tom bez naočara.
Pošto je ostavio cvijeće na spomen ploči, Vučić je sa svojom pratnjom krenuo ka vozilu, a onda je grupa ljudi počela da viče "Alahu akbar!" (Bog je veliki) i da baca kamenice i flaše vode u njegovom pravcu.
Okružen obezbjeđenjem, premijer je otišao trkom.
Vučić je zadobio više udaraca kamenjem, a nakon incidenta uspješno je evakuisan zajedno sa članovima delegacije ka Skelanima, na granici Srbije i BiH.
Nakon incidenta, masi se obratio poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović i pozvao prisutne da budu "dostojanstveni u svom bolu i ne dozvole onima koji su ga uzrokovali da danas budu iznad".
VUČIĆ: NE INCIDENT NEGO DOBRO ORGANIZOVAN NAPAD
Po povratku u Beograd, Vučić je izjavio da ono što mu se danas dogodilo u Srebrenici nije bio incident, već dobro pripremljen i organizovan napad, ali da njegova ruka ostaje ispružena bošnjačkom narodu.
"Izražavam žal što se ovo dogodilo i što neki nisu prepoznali iskrenu namjeru da gradimo prijateljstvo između bošnjačkog i srpskog naroda. Ovakvu mržnju nigde i nikad nisam vidio, ali moja ruka ostaje ispružena prema bošnjačkom narodu i nastaviću s tom politikom", rekao je premijer na konferenciji za novinare po povratku iz Srebrenice.
Govoreći o napadu, Vučić je rekao da "budala ima u svakom narodu" i dodao: "Nismo ni mi u deficitu s takvima. Znam da se najveći dio bošnjačkog naroda ne slaže sa ovim što se dogodilo".
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović je napad na premijera Aleksandra Vučića u Potočarima okvalifikovao kao "pokušaj ubistva" i da je "svakako jasno da BiH nije ispunila ni minimum onoga što je bila dužna da ostvari za bezbjednost premijera Srbije".
Potpredsjednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić najoštrije je osudio napad na Vučića, ocjenjujući da je to napad na cijelu Srbiju i njenu politiku mira i regionalne saradnje.
"Upućen je najoštriji protest - demarš BiH i očekujemo da se akteri incidenta uhapse i kazne", rekao je Dačić, uz ocjenu da je Vučić odlukom da ode u Potočare, i pored visokog bezbjednosnog rizika povukao državnički potez u interesu Srbije.
Kako je saopšteno, ministar inostranih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak, kome je uručena nota, najoštrije je osudio napad na premijera Srbije.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da je ono što se danas desilo - "napad na Srbiju i ceo srpski narod", i dodao da će tražiti istragu i prekid učešća RS u organima Bosne i Hercegovine "dok se to ne raščisti".
Bošnjački političari oglasili su se tek predveče.
Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da je osramoćen napadom na premijera Srbije, kome je lično prošle sedmice garantovao bezbjednost.
Izetbegović je rekao da je premijera Srbije zvao dva puta nakon napada u Potočarima i da je uradio "sve šta je mogao kao bošnjački član Predsjedništva".
Potom se oglasilo i Predsjedništvo BiH, koje je u saopštenju najoštrije osudilo i izrazilo duboko žaljenje zbog današnjeg napada na predsjednika Vlade Republike Srbije Aleksandra Vučića.
Predsjedništvo BiH zahvaljuje premijeru Vučiću za dolazak u Srebrenicu "jer je to učinio u duhu pomirenja i sa namjerom da oda počast žrtvama", navodi se u saopštenju Predsedništva.