Poruku ekstremističke grupe "Bošnjaci" o planu gašenja Republike Srpske vojnim snagama ukoliko se održi referendum ne treba smatrati relevantnim jer one ne mogu da uzdrmaju široke narodne mase.
Pored toga, vojni analitičar Aleksandar Radić smatra da ovdje nije riječ o većem političkom pokretu, kao i da se ne radi o teroristima koji bi mogli da nanesu neko veće zlo.
Na Facebooku je osvanula karta Bosne i Hercegovine koja predstavlja uputstvo kako bi se RS mogla vojnim snagama potpuno "ugasiti za sva vremena i Bosni i Hercegovini vratiti stari ustav", ukoliko bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pokušao referendumom nasilno da otcijepi taj entitet. U tekstu stoji da je potrebno nekoliko hrabrih momaka koji bi se uputili prema rijeci Drini i minirali i srušili sve mostove prema Srbiji, zatim presjekli koridor kod Brčkog i čuvali ga kao oni što su ga držali tokom rata, sve dok zvanična Banjaluka ne pristane na zahtjeve "federalaca", prenose Nezavisne novine.
Radić za Sputnjik kaže i da ova fejsbuk stranica treba da se tretira kao signal za oprez da u javnom mnjenju postoje snažne revanšističke snage, kao i da se na Republiku Srpsku gleda kao na privremeno rješenje.
Prema njegovim riječima, svako ima pravo na svoje mišljenje, pa i u Bosni i Hercegovini, te da ova poruka ne treba da prouzrokuje ozbiljnije reakcije bezbjednosnih sistema i političara.
Osvrnuvši se na veto koji je Klub Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske stavio na odluku Narodne skupštine o održavanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH, Radić kaže da svakako može da se provuče paralela između te dvije stvari.
"Postoji veza i to ideološka, što je najvažnije, iako ne postoji organizacija koja spaja sve grupe koje se zalažu za to da se spreči referendum u RS. Pored toga, incident u Srebrenici pokazao je koliko su državni organi u BiH duboko kompromitovani. Kao rezultat imamo to da svaka grupa koja želi da iskaže svoje mišljenje - to i učini, s obzirom da oseća da iza njih stoje državni organi Sarajeva", poručio je Radić.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 15. jula odluku o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH, koji će biti održan u prvoj nedjelji po isteku 50 dana od stupanja na snagu ove odluke. Predsjednik Srpske Milorad Dodik je, međutim, najavio mogućnost preispitivanja ove odluke, ukoliko dođe do kompromisa po određenim pitanjima značajnim za funkcionisanje RS.