Ministri spoljnih poslova Slovenije i Italije u pismu ministrima EU podržali su liberalizaciju viznog režima za BiH i Albaniju.
Šefovi diplomatija dve zemlje, Samuel Žbogar i Franko Fratini, adresovali su pismo na predsjedavajućeg Savjeta Evrope, švedskog kolegu Karla Bilta i ministre Evropske unije (EU), i u njemu izrazili privrženost procesu širenja EU i kao važan konkretan korak naveli upravo liberalizaciju viznog režima.
U saopštenju slovenačkog ministarstva navodi se da su Žbogar i Fratini pozdravili ukidanje viza za Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju od 19.decembra ove godine i naročito naglasili važnost očuvanja dinamike procesa i u slučaju BiH i Albanije.
Ministri Slovenije i Italije su se zauzeli za što skorije upućivanje misija koje će ocijeniti napredak u ispunjavanju uslova datih u Mapi puta za liberalizaciju viznog režima, i pozvali ostale države EU da i same po ugledu na Sloveniju i Italiju doprinesu da i dve pomenute države već u prvoj polovini iduće godine uđu u bezvizni režim.
"S time će nesumnjivo medju javnim mnjenjem biti poboljšana slika i uloga EU u državama Zapadnog Balkana", navodi se u saopštenju dio iz pisma dva ministra upućenog Karlu Biltu i drugim ministrima EU.
(Beta)