Pregled najvažnijih priča donosimo i u današnjem MONDO brifingu.
NDP i PDP bez dogovora
NDP i PDP ipak neće imati zajedničke liste na izborima za Narodnu skupštinu Srpske sljedeće godine, piše današnji „Euroblic“.
Iako su iz obe partije proteklih nedjelja stizale optimistične najave, do dogovora nije došlo. I dok u PDP-u tvrde da je zapelo na koncipiranju kompenzacionih lista, ali da pregovori nisu do kraja propali, šef NDP-a Dragan Čavić kaže da su pregovori prekinuti kada je postalo jasno da neće biti promijenjen član Izbornog zakona BiH koji predviđa otvorene liste.
„Sa ovakvim zakonom i otvorenim listama teško je govoriti o zajedničkim listama jer se time onemogućava realizacija koalicionih dogovora poslije izbora“, naveo je Čavić.
Navodno, zapelo je u pregovorima o pozicioniranju kandidata na listama. Istina je da u sistemu otvorenih lista veoma teško sprovesti dogovoreno jer od snage partijskih infrastruktura zavisi koliko će koji kandidat dobiti pojedinačnih glasova što teoretski može da znači da, nevezano koji procenat zastupljenosti kandidata partije dogovore, jača partija može da prođe drastično bolje zahvaljujući vlastitoj infrastrukturi.
Zajednički kandidati opozicije na dugom štapu
Stranke okupljene oko Saveza za promjene odlučne su da prije kraja godine istaknu zajedničke kandidate za pozicije člana Predsjedništva BiH i predsjednika RS.
Međutim, kako sada stvari stoje, još su daleko od dogovora o konkretnim imenima, i sudeći prema različitim gledištima unutar stranaka Saveza, još nije potpuno izvjesno da li će uspjeti postići dogovor do tog perioda, pišu “Nezavisne novine”
Milan Milićević, predsjednik Glavnog odbora SDS-a, ističe da je on i na prošlim izborima zagovarao da se opozicija o zajedničkim kandidatima dogovori barem godinu dana prije održavanja izbora. Zdravko Krsmanović, potpredsjednik NDP-a, takođe smatra da sa imenima kandidata treba u javnost izaći što ranije, te da prvi i najvažniji kriterijum treba da bude snaga kandidata, a ne stranka kojoj pripada. Za razliku od Milićevića, Krsmanović je spreman da priča i o konkretnim imenima: prema njegovom mišljenju, kandidat Saveza za promjene na poziciji predsjednika RS treba da bude Mladen Ivanić. Druga pozicija bi, kako je naveo, trebalo da pripadne nekom iz SDS-a, a on kao kandidate predlaže Mladena Bosića, bivšeg predsjednika te stranke, i Mirka Šarovića, zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.
Odriču se državljanstva i Bosne
Čak 76.065 građana odreklo se državljanstva BiH od 1996. do juna ove godine, zvanični su podaci Ministarstva civilnih poslova BiH, piše današnji “Dnevni avaz”.
List navodi da to u prevodu znači da je BiH za posljednju 21 godinu izgubila cijeli jedan grad. Samo u prvih šest mjeseci ove godine čak 2.121 osoba podnijela je zahtjev za odricanje od državljanstva, a u prošloj godini 4.417 osoba odreklo se državljanstva. Taksa za odricanje od bh. državljanstva iznosi 800 maraka.
Kim čeka Amerikance
Sjevernokorejski lider Kim DŽong-un odložio je odluku o ispaljivanju raketa u pravcu američke teritorije Guam, čekajući da vidi šta će sljedeće SAD uraditi, izvjestili su sjevernokorejski mediji.
U prvom javnom pojavljivanju u poslednje dvije nedjelje, Kim je pregledao instrukcije sjevernokorejskih vojnih snaga, razmatrajući istovremeno plan o ispaljivanju četiri rakete prema Guamu, javila je zvanična sjevernokorejska agencija KCNA.
"On je rekao da ako Jenkiji ostanu pri svojim ekstremno opasnim i bezobzirnim akcijama na Korejskom poluostrvu, testirajući volju Demokratske Narodne Republike Koreje (DPRK), Pjongjang će donijeti važnu odluku, kao što je već objavio", prenosi KCNA.
Izašao “Srpski pregled”
Prvi broj časopisa za filologiju, nauku i umjetnost „Srpski pregled“ objavljen je u Banjaluci, a izlazak ovog izdanja označio je i početak rada Centra za srpske studije u najvećem gradu Srpske. Urednik časopisa je Duško Pevulja, a u redakciji su i druga poznata imena poput Zorana Kostića, Zorana Arsovića, Gorana Gojkovića i Ranka Popovića. Časopis za književnost, nauku i društveni život pod nazivom „Srpski pregled“ čiji je glavni urednik bio znameniti srpski književni kritičar Ljubomir Nedić izlazio je 1895. godine, a objavljeno je deset brojeva.
„Uprkos kratkom vijeku, „Srpski pregled“ je u istoriji srpske književne periodike ocijenjen kao dragocjeno glasilo, kao svojevrsna najava i prethodnica Srpskog književnog glasnika“, izjavio je „Euroblicu“ Pevulja.
Dodao je da su se osnivači za ovaj naziv časopisa opredijelili iz dva razloga: zbog isticanja nacionalnog karaktera i obuhvatnosti koju podrazumijeva riječ pregled.