• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cijena goriva u Srpskoj biće od 2,11 do 2,29 KM

Autor SRNA

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Predrag Gluhaković rekao je danas u Banjaluci da će gorivo u Srpskoj koštati od 2,11 do 2,29 KM u zavisnosti od regije, distributera i vrste goriva.

 Cijena goriva u Srpskoj biće od 2,11 do 2,29 KM Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba


Gluhaković je izjavio novinarima nakon sjednice Vlade Srpske da je dio distributera obećao da će sniziti cijene goriva za pet feninga.

On je naglasio da će inicirati zajednički sastanak sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem i ministrom trgovine FBiH Zlatanom Vujanovićem da bi razgovarali o rješenju pitanja koja se odnose na cijenu goriva.

"Distributeri u Republici Srpskoj razmotriće smanjenje marži koje sad iznose 22 feninga po litru. Neki su se već odazvali pozivu, pa će cijene goriva, zavisno od regije, biti od 2,11 do 2,29 KM", rekao je Gluhaković i naglasio da je gorivo u Srpskoj i dalje najjeftinije u regionu.

On je podsjetio da je gorivo u Srpskoj najskuplje bilo 2012. godine kada je litar koštao 2,62 KM.

Gluhaković je istakao da u Republici Srpskoj nema monopola i istih cijena goriva jer svaki distributer sam odlučuje koliko će ih sniziti, te najavio da će od distributera iz FBiH tražiti da razmotre kupovinu goriva u Rafineriji nafte Brod da bi bilo jeftinije jer ga sada nabavljaju u inostranstvu.

On je podsjetio da Vlada Republike Srpske u ovom slučaju radi na osnovu Zakona o trgovini, Zakona o regulisanju cijena i uredbe koja se odnosi na ograničavanje marži u prometu robe i usluga.

"Ovo su tri dokumenta na osnovu kojih radimo i možemo da utičemo na određene cijene proizvoda i usluga u slučajevima proglašavanja elementarnih nepogoda. Kada govorimo o cijenama goriva od 2011. do 2018. godine, onda je vidljivo da je najskuplje bilo krajem 2012. kada je litar koštao 2,62 KM. Kako je padala cijena barela nafte na svjetskom tržištu, tako su i cijene goriva smanjivane. Sada je cijena barela 74 dolara, a cijena goriva 2,01 KM", kaže Gluhaković i napominje da će Vlada pratiti kretanje cijena goriva na domaćem i svjetskom tržištu.

On je naveo da je razgovarao danas sa distributerima, ali i prevoznicima da bi se sagledalo sa kakvim se problemima suočavaju.

"Kada je riječ o prevoznicima oni saobraćaj zaustavljaju samo na četiri mjesta u Srpskoj - Banjaluci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru i Gradišci. Zašto to rade, ne znam, a mene i Vladu to ne treba da interesuje. Nažalost, to radi neko ko je dobio prevozna sredstva od Vlade i Robnih rezervi i nije korektno da ima ovakav odnos i ne gleda interes društva i građana", istakao je Gluhaković.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 3

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

zz

Kako distributeri nisu azurni u skidanju cijena goriva kad opadne cijena na svjetskom trzistu?

NN

Nemoj slučajno da bi vi smanjili ili nedaj bože ukinuli akcize na gorivo. Opleli po distributerima da umanje cijenu litra za 5 feninga. Pa gospodo nije niko retardiran toliko koliko vi smatrate.

Rade

Odlicno prvo nigde nece biti 2.11 a 2.29 bice na svim pumpama

MONDO REPORTAŽE